اوباما بر همکاری اطلاعاتی با مرکل متعهد شد

رئیس جمهوری آمریکا در نخستین تماس تلفنی با صدراعظم آلمان پس از افشای رسوایی‌های جدید جاسوسی، متعهد شد تا در جریان راه‌هایی برای بهبود همکاری‌های اطلاعاتی میان برلین و واشنگتن باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از شناسایی دو مظنون آلمانی در زمینه جاسوسی برای آمریکا و به دنبال آن اخراج رئیس مقر سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) از آلمان، این تماس تلفنی در دوران دشواری در روابط میان برلین و واشنگتن برقرار شد.

برلین گفت، در چند روز گذشته یک فرد آلمانی مظنون به جاسوسی برای آمریکا را در وزارت دفاع آلمان شناسایی کرده است.

این رویداد درست چند روز پساز آن صورت گرفت که یکی از کارمندان اطلاعات خارجی آلمان مظنون به جاسوسی برای سیا را دستگیر کرده و وی به ارائه مدارکی به یک رابطه آمریکایی اعتراف کرده است.

برلین در بیانیه‌ای گفت: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در این تماس تلفنی درباره همکاری‌های اطلاعاتی میان این دو متحد تبادل نظر کرده و اوباما متعهد شد تا در جریان راه‌های بهبود همکاری‌های اطلاعاتی باقی بماند.

مرکل پیشتر گفته بود، جاسوسی از متحدان تلف کردن وقت و انرژی است. کاخ سفید نیز در این باره گفته بود این مساله باید از طریق کانالهای دیپلماتیک حل شود نه رسانه‌ها.

آلمان و آمریکا در مسائل درگیری‌های جهانی شرکای مهمی هستند. کاخ سفید اعلام کرد: اوباما و مرکل در این تماس تلفنی درباره ناآرامی‌ها در اوکراین و مذاکره با ایران درباره برنامه هسته‌ا‌ی‌اش نیز تبادل نظر کردند.

هر دو رهبر بار دیگر تاکید کردند که روسیه باید با درخواست از شورشیان برای آزادسازی گروگان‌ها و توقف ارسال سلاح‌های سنگین و تجهیزات و اعزام مبارزان از مرز روسیه به اوکراین، اقدامات بیشتری برای کاهش ناآرامی‌ها در شرق اوکراین انجام دهد.

اوباما و مقام‌های آمریکایی در چند روز اخیر تماس‌های تلفنی متعددی با رهبران اروپایی برقرار کرده و درباره دور جدید تحریم‌ها علیه مسکو گفت‌وگو کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N395311