آِیت‌الله مکارم‌شیرازی:

آمارهای کاهش جمعیت نگران کننده است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «جمعیت با استعداد، لایق و باهوش سرمایه اصلی کشور است» گفت: متاسفانه آمارهایی به نقل از مطبوعات داده می‌شود که نگران کننده است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «جمعیت با استعداد، لایق و باهوش سرمایه اصلی کشور است» گفت: متاسفانه آمارهایی به نقل از مطبوعات داده می‌شود که نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت؛ ضمن ابراز خرسندی از آمارها و فعالیت‌های ارائه شده در این جلسه درخصوص افزایش جمعیت، اظهار کرد: متاسفانه آمارهایی به نقل از مطبوعات داده می‌شود که نگران کننده است.

وی افزود: یکی از آمارهایی که بارها گفته شده این است که 35 درصد از خانواده‌ها تک فرزند می‌باشند، آمار دیگری که ارائه می‌شود بالا رفتن سن و پیرو آن افزایش ابتلا به سرطان، افزایش آمار طلاق و کاهش آمار ازدواج که همه نگران کننده است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، مکارم‌شیرازی گفت: اگر قانونی در این خصوص در مجلس شورای اسلامی مصوب می‌شود جبهه‌گیری‌های صحیح در مقابل آن انجام نمی‌شود و مخالفت‌هایی که انجام می‌شود، به گونه‌ای نباشد که تصور شود دولت موافق کنترل جمعیت است، باید این ذهنیت‌ها اصلاح شود.

وی ضمن اشاره به این مطلب که استفاده از وسایل کنترل جمعیت فقط وقتی استفاده شود که جان مادر یا فرزند در خطر باشد، بیان کرد: درخصوص سقط جنین زیر چهار ماهگی هم این مطلب وجود دارد ولی این موضوع، موارد خاص و استثنایی مساله است ولی اینکه این مساله را آزاد کنیم مساله دیگری است.

این مرجع تقلید اظهار کرد: بخش مهم، فرهنگ سازی است، ولی در کنار این فرهنگ سازی هم باید فکری کرد و شما با شفافیت اعلام کنید به شکل مطلق مساله کنترل به طور آزاد در تشکیلات نظام بهداشت و درمان وجود ندارد و فقط جنبه درمانی برای بیماران است.

مکارم‌شیرازی افزود: همچنین اعلام کنید ما با مجازات طبیبانی که بی مورد و داوطلبانه عقیم می‌کنند مخالف نیستیم، بگویید مجازات را تبدیل به مجازات مناسبی کنیم و ما طرفدار این هستیم که خانواده‌هایی که تک فرزند هستند باید از تک فرزندی در بیایند و جوانانی که در آستانه ازدواج هستند، ازدواج کنند اینها را شفاف اعلام کنید تا سوء تفاهمات برطرف شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ما چون علاقه مند به پیشرفت کشور و دولت هستیم شفاف مسائل را گفتیم شما هم شفاف بفرمایید تا به جای مشترکی برسیم؛ امیدوارم که ان شاءالله در برنامه‌هایتان موفق و پایدار باشید.

انتهای پیام

کد N395286