یک استاد اخلاق:

پایبندی به اخلاق، بنای خانواده را مستحکم می‌سازد

سیاسی

یک استاد اخلاق، گفت: انسان‌های اخلاق‌مدار در جامعه قابل اعتمادترند و خصلت‌هایی چون صداقت، گذشت، فداکاری، مناعت طبع، قناعت، کمال طلبی، درستکاری، طلب رزق حلال و دوری از دروغ و تزویر همیشه موجب محبوبیت بیشتری در میان مردم خواهد بود.

یک استاد اخلاق، گفت: انسان‌های اخلاق‌مدار در جامعه قابل اعتمادترند و خصلت‌هایی چون صداقت، گذشت، فداکاری، مناعت طبع، قناعت، کمال طلبی، درستکاری، طلب رزق حلال و دوری از دروغ و تزویر همیشه موجب محبوبیت بیشتری در میان مردم خواهد بود.

حجت‌الاسلام محمدعلی سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با اشاره به اهمیت اخلاق مداری در جامعه گفت: خودسازی و پایبندی به ارزش‌های اخلاقی و اخلاق مداری، ضریب امنیت در جامعه را افزایش می‌دهد.

این استاد اخلاق افزود: اگر اصلاح و تغییر روش‌های رفتاری مبتنی بر احکام و ارزش‌های اخلاقی را از خودمان آغاز کنیم جامعه نیز حرکتی رو به رشد به سمت اخلاقیات خواهد داشت آن گاه احساس امنیت در سایه پایبندی به ارزش‌های اخلاقی کاملا مشهود می‌شود.

وی ترویج سنت‌های ارزشمند در جامعه را یکی از مولفه‌های مهم در اخلاق مداری و گرایش جامعه به سمت اخلاقیات دانست و افزود: در این میان رسانه‌ها نقش مهمی در ترویج سنت‌های ارزشمند دارند سنت‌های نیکی که برگرفته از دین و آئین اسلامی است و می‌تواند نگرش انسان به زندگی را متحول سازد.

سلمانی ادامه داد: جامعه‌ای که در آن دروغ، ریا، تزویر، تهمت، غیبت، خشم و غضب، بی مهری و بی تفاوتی رواج داشته باشد به سمت ناهنجاری‌ها و معضلات حرکت خواهد کرد و مصیبت‌های فراوانی در این میان رقم خواهد خورد.

وی در خصوص جایگاه اخلاق در اسلام تصریح کرد: بی شک یکی از رسالت‌های مهم پیامبر(ص) سوق دادن جامعه به سمت اخلاق و توجه به مکارم اخلاقی بود از این رو بسیاری از احکام اخلاقی در اسلام تاکید بر اصلاح اخلاق و کنار گذاشتن صفات ناشایست دارد.

این استاد اخلاق متذکر شد: با نگاهی گذرا به زندگی ائمه اطهار(ع) خواهیم دید که گوشه گوشه زندگی این بزرگواران سرشار از اخلاق انسانی و دینی است به طوری که در گذشت، عفو، خوش زبانی، بخشش و کرم و ...سرآمد می‌باشند.

وی خودشناسی را یکی از راه‌های مهم برای رسیدن به اخلاق خواند و گفت: خودشناسی اهمیت به سزایی در اسلام دارد آن گونه که با خودشناسی و ارزیابی خوی و منش خود می‌توان به خداشناسی دست پیدا کرد و انسانی که به خداشناسی روی بیاورد هیچ گاه در محضر خدا به گناه و فساد نمی‌پردازد.

سلمانی تاکید کرد: مبلغان دین و مسئولان فرهنگی باید در جهت نهادینه شدن ارزش‌های اخلاقی تلاش کنند به خصوص در زمینه اخلاق مداری در کودکان، نوجوانان و جوانان اهتمام ورزند تا بتوان به رشد و کمال در جامعه دست پیدا کرده و سرمایه‌های گرانقدر انسانی خود را به سوی اخلاق مداری سوق دهیم.

وی احیای مصادیق مهم اخلاقی و سنت‌های ارزشمند در جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: مردم باید با ضرورت اخلاق مداری آشنا شوند و اگر این امر اتفاق افتاد بسیاری از ارزش‌های اخلاقی در جامعه احیا خواهد شد.

این استاد اخلاق خاطرنشان کرد: اگر انسان در طول زندگی خدا را ناظر بر اعمالش بداند قطعا مکارم اخلاقی در او رشد پیدا می‌کند اما تا زمانی که ایمان قلبی و باور عمیقی بر ناظر بودن خدا بر اعمالمان نداشته باشیم از انجام هیچ گناهی شرم نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه باید ارزش‌های والای اخلاقی را سرلوحه زندگی مان قرار دهیم، گفت: باید بدانیم که انسان‌های اخلاق مدار در جامعه قابل اعتمادترند و خصلت‌هایی چون صداقت، گذشت، فداکاری، مناعت طبع، قناعت، کمال طلبی، درستکاری، طلب رزق حلال و دوری از دروغ و تزویر همیشه موجب محبوبیت بیشتری در میان مردم خواهد بود.

سلمانی پیرامون ضرورت توجه به اخلاق در خانواده نیز اظهار کرد: پایبندی به اخلاقیات بنای خانواده را مستحکم می‌سازد و خانواده‌های اخلاق‌مدار نیز جامعه را متعالی می‌سازند باید گفت اگر در هر جامعه‌ای اخلاق حاکم باشد بشر این گونه گرفتار مصیبت و مشکل نخواهد شد زیرا منشا بسیاری از معضلات، فساد، بی بند و باری، جرم و جنایت در فراموش شدن اخلاقیات در جامعه است.

وی در پایان تصریح کرد: اخلاق انسان را از باتلاق تباهی و فساد نجات می‌دهد اخلاق انسان را پایبند و متعهد می‌سازد و انسان متعهد با کنترل بر رفتار و منش خود هیچ گاه لطمه‌ای به جامعه وارد نمی‌کند و به سمت ناهنجاری نمی‌رود و در حقیقت گرایش به اخلاق اسلامی راهشگای حل مشکلات و معضلات در جامعه است.

انتهای پیام

کد N395266