مونته نگرو امیدی برای پیوستن به ناتو در سال جاری ندارد

بیست و نهمین عضو,مونته نگرو

بلگراد- ایرنا- سفیر کرواسی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اشاره به اینکه مونته نگرو از سوی تمامی کشورهای عضو ناتو به عنوان بیست و نهمین عضو این سازمان شناخته شده، در عین حال گفت که پودگوریتسا باید شرایط این عضویت را به طور کامل احراز کند.

به گزارش ایرنا به نقل از شماره سه شنبه روزنامه پوبیدا چاپ پودگوریتسا، بوریس گریگیچ تلاش های مونته نگرو برای پیوستن به اعضای کنونی ناتو را تحسین کرد و گفت که آمریکا، فرانسه و آلمان با عضویت پودگوریتسا در سال جاری مخالفت کرده اند اما تمامی کشورهای عضو ناتو، مونته نگرو را به عنوان نامزدی جدی برای پیوستن به این سازمان نظامی قبول دارند.

رسانه های خبری مونته نگرو اخیراً به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش دادند که حدود 25 الی 50 نفر از جاسوسان روسی برای اداره اطلاعاتی مونته نگرو کار می کنند؛ چنین خبری از طرف نخست وزیر مونته نگرو و سفارت روسیه در پودگوریتسا شدیداً رد شده است.

میلو جوکانوویچ نخست وزیر مونته نگرو در این ارتباط، احتمال به تعویق افتادن عضویت این کشور در ناتو را به خاطر سوء ظن به فعالیت جاسوسان روسیه در اداره اطلاعاتی این کشور رد کرد.

وی افزود: اگر چنین سوء ظن هایی درست بود، مطمئناً در طی تمامی مذاکرات با عوامل کلیدی در ناتو ظرف چند سال گذشته اشاره می شد.

نخست وزیر مونته نگرو معتقد است که به خاطر مسایل ژئوپولیتیکی و بحران اوکراین، دعوت از مونته نگرو برای عضویت در ناتو به تأخیر افتاده است.

ˈنبویشا کالوجروویچˈ هماهنگ کننده مونته نگرو در امور ناتو اخیراً در اجلاسی با عنوان ˈمسیری برای آینده مطمئنˈ که در شهر ساحلی (هرسگ نووی) در شمال مونته نگرو برگزار شد، گفت: حکومت پودگوریتسا مطمئناً در طول سال آینده برای عضویت در ناتو دعوت می شود.

ˈآندرسن فوگ راسموسنˈ دبیر کل ناتو نیز چندی پیش در بروکسل پس از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو در جمع خبرنگاران گفت که مونته نگرو در سال جاری برای عضویت در ناتو دعوت نخواهد شد.

به گفته وی، این سازمان نظامی تا پایان سال 2015 میلادی برای عضویت مونته نگرو به ناتو تصمیم می گیرد.

مقامات مونته نگرو امیدوار بودند که در نشست سران ناتو که سپتامبر سال جاری میلادی در انگلیس برگزار می شود، پودگوریتسا برای عضویت در این سازمان نظامی فراخوانده شود.

مونته نگرو چهارم دسامبر سال 2009 در برنامه طرح عملی ناتو پذیرفته شد که آخرین مرحله و یکی از شرایط مهم برای عضویت هر کشور در پیمان ناتو است.

مونته نگرو در راستای تلاش برای عضویت در ناتو اخیراً اقدام به گشایس پایگاه اینترنتی کرده است تا اینکه مخاطبان با مراجعه به این پایگاه اینترنتی بتوانند از تمامی اطلاعات برای فعالیت دولت در روند همگرایی مونته نگرو آگاه شوند.

آخرین گسترش اعضای ناتو در سال 2009 انجام شد که در آن کرواسی و آلبانی به عضویت در آن در آمدند.

مونته نگرو که با حدود 600 هزار نفر جمعیت، کوچکترین کشور در بالکان غربی به شمار می رود، به لحاظ بالا بردن ضریب امنیتی و همچنین به خاطر سرعت بخشیدن به عضویت در اتحادیه اروپا تلاش دارد که به این پیمان نظامی ملحق شود.

اروپام**2061**1504
کد N395182