ظریف: ما نشان دادیم که در مذاکرات جدی هستیم و همه باید انتخاب کنند نه فقط ایران

سیاسی

وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری با خبرنگاران در وین گفت که اختلافات جدی همچنان باقی مانده است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در وین پایتخت اتریش در نشستی خبری گفت که ایران آماده است تا به همه نگرانی‌ها بپردازد و ما اینجا هستیم تا به توافق برسیم و توافق یعنی اینکه هر دو طرف از آن راضی باشند.
ظریف گفت: نمی‌خواهیم برای رسیدن به توافق از تاریخ 20 جولای (29 تیرماه) فراتر برویم ولی گریزی از آن نیست و ممکن است این تاریخ تمدید شود هر چند مهلت واقعی ضرب‌الاجل 25 نوامبر (4 آذر) است.
وزیر خارجه گفت: ایران آماده است تا تضمین دهد تمام فعالیت‌های هسته‌ای‌ اش صلح آمیز است. ما نشان دادیم که در مذاکرات جدی هستیم و همه باید انتخاب کنند نه فقط ایران.
وی گفت: ما تا یکشنبه آینده (20 جولای) به مذاکرات ادامه می‌دهیم تا ببینیم چه پیشرفتی در مذاکرات حاصل خواهد شد.
ظریف افزود: در مذاکرات پیشرفت کافی برای ادامه دیپلماسی فراتر از 29 تیر در صورت لزوم، حاصل شد.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: این هفته با آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار خواهم داشت تا بییم چگونه می‌توان روند حل و فصل مسائل فعلی و گذشته را تسریع کرد.
وی گفت: نباید زیاد درباره تعداد سانتریفیوژها نگران باشیم. بایستی روی اهداف واقعی معطوف شد.
ظریف اظهار داشت: ساز و کارهای علمی اثبات شده دیگری به جای کاهش سانتریفوژها برای اینکه اطمینان حاصل شود که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز است وجود دارد و ما می‌خواهیم ثابت کنیم که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است.
وزیر خارجه گفت: اختلافات جدی همچنان باقی مانده است، ما راه‌حل‌های مختلفی ارائه کرده‌ایم. ما در مذاکرات اعلام موضع نمی‌کنیم، راه حل‌ها را ارائه می‌کنیم. مواضع را می‌شود برای هم ایمیل کرد. من سعی کردم راه‌حل‌های را بدون اینکه از طریق رسانه‌ها مذاکره کنم، ارائه دهم.
وی ادامه داد: این تمایل را در 6 قدرت دیگر مشاهده کرده‌ام که زمان بیشتر برای گفت‌وگوی هسته‌ای ممکن است مفید باشد.
ظریف گفت: اگر طرف مقابل به جای تصمیم‌گیری به مذاکره بپردازد به نتیجه می‌رسیم. در روزهای گذشته دیدم که طرف‌ها آمادگی شنیدن دارند.
وزیر خارجه درباره دیدار با مقامات آمریکایی هم گفت که مذاکرات با آمریکا فقط درباره برنامه هسته‌ای بود.
وی با اشاره به پیشرفت در روند تنظیم متن توافق جامع گفت: تا آنجایی که می‌شده پرانتزهای متن حذف شده و الان به توافق و تصمیم‌گیری سیاسی نیاز است و مشخص کرده‌ایم که تحریم‌ها باید بطور کامل لغو شوند.
ادامه دارد....

/2727

کد N395043