معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد

دستگاه‌های اجرایی برنامه خود را برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت ارائه دهند

وزير کشور,معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري,معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رييس‌جمهور,جمعیت

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، از دستگاه‌های مرتبط با این سیاست‌ها خواست برنامه‌های اجرایی خود را تهیه و به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس‌جمهور ارائه دهند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه مربوط به سیاست‌های کلی جمعیت اظهار کرد: همه سیاست‌های کلی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ می‌شود، مبانی اصولی و پراهمیتی برای توسعه و حل مشکلات کشور است که باید به دور از شعارزدگی و اقدامات عجولانه، با رویکردی عاقلانه و عالمانه اجرای این سیاست‌ها را دنبال کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: هرکدام از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت نقش مهم و اثرگذاری در توسعه شاخص‌های انسانی کشور دارد که قوای سه‌گانه و همه بخش‌ها باید به صورت ملی و فرابخشی به آن پرداخته و از اقدامات و تصمیماتی که در تضاد با این سیاست‌ها باشد پرهیز کنند.

در این جلسه بندهای چهارده‌گانه سیاست‌های کلی جمعیت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دستگاه‌های مرتبط با هر بند به عنوان متولیان اصلی مشخص شدند و مقرر شد دستگاه‌های اصلی طی جلساتی با حضور سایر دستگاه‌های مرتبط، برنامه‌های اجرایی خود را تدوین کنند و این برنامه‌ها را برای یکپارچه‌سازی، جمع‌بندی، تعیین اعتبار مورد نیاز و برنامه زمانبندی اجرایی در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور قرار دهند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه "باید ابعاد مختلف سیاست‌های کلی جمعیت به درستی تحلیل شود"، خواستار تدوین طرحی جامع به همراه برنامه‌ اجرایی بصورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای اجرای این سیاست‌ها شد.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور هم با بیان اینکه "سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلی جمعیت و سیاست‌های اصلاح نظام اداری کشور به عنوان محورهای اصلی برای تدوین برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است"، بر لزوم تدوین برنامه‌ای جامع و دقیق برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت با کمک همه دستگاه‌های اجرایی کشور تاکید کرد.

در این جلسه نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از هرم سنی جمعیت کنونی کشور، تغییرات جمعیت و شاخص مرگ کشور در صد سال گذشته و همچنین روند ازدواج، طلاق و میزان باروری در فاصله سال‌های 85 تا 92 ارائه داد و پیشنهاداتی را برای بهبود نرخ باروری کشور و اجرای سیاست‌های کلی جمعیت مطرح کرد.

وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی نیز در این جلسه نظرات خود را درباره اهمیت و اجرای مناسب این سیاست‌ها ارائه کردند.

انتهای پیام

کد N394514