زیان ترکیه از بحران عراق به 2.5 میلیارد دلار رسیده است

داعش,عراق93

آنکارا - ایرنا - ˈنهاد زیبکچیˈ وزیر اقتصاد ترکیه روز سه شنبه در آنکارا گفت: در یک ماه اخیر زیان ترکیه ناشی از بحران آفرینی ˈداعشˈ در عراق به 2.5 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایرنا، زیبکچی در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به سووالی در خصوص تاثیر پذیری اقتصاد ترکیه از تحولات اخیر عراق گفت: سه هزار صادرکننده ترکیه ای در بازار عراق فعالیت دارند و در کنار این بخش بزرگی از حمل و نقل ما نیز در این منطقه فعال است.

زیبکچی با اشاره به اینکه در صادرات ترکیه به شمال عراق هیچ مشکلی وجود ندارد، گفت: نقش صادرات در اقتصاد ترکیه تعیین کننده است و انتظار می رود رقم صادراتی ما از 152 میلیارد دلار سال گذشته به 166 میلیارد دلار در سالجاری برسد.

وزیر اقتصاد ترکیه ضمن خودداری از گمانه زنی در خصوص اینکه صادرات این کشور به عراق در مقایسه با سال گذشته با این روند به چه میزانی افت خواهد کرد، گفت: زیان ترکیه در صادرات به عراق در یک ماه گذشته به 2.5 میلیارد دلار رسیده است.

او توضیح نداد که با ادامه این افت رقم صادرات ترکیه چگونه به 166 میلیارد دلار خواهد رسید.

زیبکچی پیشتر گفته بود ترکیه در صدد یافتن جایگزین های جدیدی برای جبران افت صادرات این کشور به عراق است .

وی در ادامه با ادغان به اینکه رویدادهای داخلی که با تظاهرات پیرامون پارک ˈگزیˈ در میدان ˈتقسیمˈ استانبول شروع و با عملیات 17 دسامبر دنبال شد، تاثیر منفی بر وجهه ترکیه در خارج گذاشته است، گفت: در تلاش جبران این وضعیت در بازارهای جهانی هستیم .

تظاهرات پارک گزی در ماه مه سال گذشته به صورت تظاهرات محدودی در قالب طرفداری از محیط زیست در ترکیه شروع و سپس به صورت تظاهرات ضد دولتی به شهرهای بزرگ ترکیه سرایت کرد و بیش از دو ماه ادامه داشت.

به دنبال این تظاهرات در 17 دسامبر مصادف با 26 آذرماه گذشته پلیس استانبول به دستور قوه قضائیه عملیات گسترده ای را علیه شماری از شخصیتهای سیاسی و اقتصادی و دولتمردان ترکیه انجام داد که تزلزل سیاسی جدی در این کشور ایجاد و موجب استعفای چهار نفر از وزیران کابینه دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ شد.

در سالهای اخیر عراق جایگاه ویژه ای در صادرات ترکیه و به تبع آن در بخش های مختلف اقتصادی این کشور به ویژه بخش حمل و نقل یافته است.

صادرات ترکیه به عراق در سال گذشته به 12 میلیارد دلار رسید تا این کشور بعد از آلمان دومین بازار صادراتی ترکیه شود.

بحران تکفیری ها در عراق، بخش خصوصی ترکیه را به شدت نگران کرده است.

حجم پیمان های شرکتهای ترکیه ای در کشور عراق (به استثنا شمال این کشور) در سال گذشته میلادی حدود دو میلیارد و 100 میلیون دلار بوده است.

فعالیت شرکتهای ترکیه در عراق به ترتیب در بخش ساختمان سازی (60 درصد)، تجارت (30 درصد) و انرژی (10) درصد است و شمار شرکتهای ترکیه ای فعال در آن کشور 1510 شرکت اعلام شده است.

صادرات ترکیه بطور عمده توسط کامیونها و از طریق حمل و نقل جاده ای صورت می گیرد. محموله های صادراتی ترکیه در شهر ˈاربیلˈ عراق انبار و سپس از این منطقه توزیع می شود.

صادرکنندگان ترکیه در حالی نگران آینده صادرات 12 میلیارد دلاری خود به عراق شده اند که برنامه ریزیهایی برای رساندن سقف صادرات خود به عراق تا 20 میلیارد دلار در سال را داشتند.

به مخاطره افتادن صادرات ترکیه به عراق علاوه بر بخش صادرات، بخش حمل و نقل این کشور را نیز با تنگنای جدی مواجه کرده است .

خاورم/2011**1651
کد N394366