گزارش ایسنا‌ از همایش "خط قرمز"

سیاسی

برگزارکنندگان همایش دلواپسان در همایشی تازه به عنوان "خط قرمز" به بیان آن‌چه دل‌نگرانی‌ و دلواپسی‌ می‌خواندند، در حالی پرداختند که مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 برای رسیدن به توافق جامع در وین از دو هفته گذشته آغاز و هم‌اکنون در جریان است.

حاضران و سخنرانان در این همایش با اشاره به قطعنامه 598 اظهار کردند که اجازه نمی‌دهیم چنین امری بار دیگر تکرار شود.

آنها تاکید کردند که بیان دلواپسی‌ها نه تنها تضعیف تیم مذاکره‌کننده نیست، بلکه تقویت‌کننده آنها در مذاکرات است و برای بیان نقاط ضعف است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، همایش خط قرمز با حمایت دانشجویان برخی دانشگاه‌های کشور و کمیته دانشجویی صیانت از منافع ایران عصر روز دوشنبه در تالار اندیشه برگزار شد.

آیت‌الله حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان رهبری در این همایش گفت: دلواپسی‌های شما بسیار خوب است. شما کاری ناصحانه و مشفقانه می‌کنید که هشدار می‌دهید از خط قرمزهایی که رهبری تعیین کرده است عبور نشود اما مواظب باشید. آن چه ما را تا امروز با عزت پایدار نگه داشته وحدت ماست. اگر رهبری گفت‌ این دولت را کمک کنید با تمام قدرت کمک کنید هرچند که انتقادات‌تان را هم ادامه می‌دهید.

او گفت: باید تلاش کنیم نقدمان مشفقانه و در چارچوب پذیرش تذکرات مقام معظم رهبری باشد و هرچه رهبری صلاح دانست همان را بپذیریم و حرف‌های‌شان را به طور همه جانبه پذیرا باشیم.

وی با اشاره به بحث حکمیت در دوران امیرالمؤمنین اظهار کرد:‌ من مجموعه‌ای را که در مذاکرات هستند از نوع ابوموسی اشعری نمی‌دانم. آن‌ها مجموعه‌ای تحت پوشش رهبری هستند که بصیر و بینا هستند و از سویی ملت ما هشیار است.

حائری شیرازی خطاب به دانشجویان تصریح کرد: کار خود را انجام دهید اما مواظب باشید که کار شما به عنوان یک سلاح جدید و حربه‌ای که هماهنگ با رهبری نیست از آب درنیاید.

این عضو مجلس خبرگان با اشاره به پذیرش صلح در جنگ تحمیلی از سوی امام (ره) گفت: امام (ره) صلح را زمانی پذیرفت که 300 هزار شهید دادیم و وقتی امام (ره) صلح را پذیرفت همه آن را قبول کردند و حتی به نفع امام و تصمیمی که اتخاذ شده بود راهپیمایی کردند و ملت ایران الان هم همین‌گونه است. باید حرف‌های رهبری را یک‌جا بپذیریم.

حجت‌الاسلام سید محمود نبویان، نماینده مردم تهران در مجلس گفت: جنگ ما جنگ مکتب ما علیه تمام ظلم و جور و جنگ اسلام علیه تمام نابرابری‌های دنیاست. نسبت به کشور ما یک جنگ تمام عیار اقتصادی ایجاد شده است و علت آن هم استقلال‌خواهی ایران است.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: باید در مذاکرات اصل را بر دشمنی طرف مقابل و نیرنگ آنها بگذاریم. این‌که برخی می‌گویند عده‌ای علیه مذاکره‌کنندگان شعار می‌دهند حرف بیهوده‌ای است. ما تلاش داریم تا پشتوانه‌ی محکمی را برای مذاکره کنندگان ایجاد کنیم.

همچنین محمدحسین آصفری دیگر نماینده‌ مجلس در این همایش گفت: ملت ایران زیر بار زیاده‌خواهی طرف مقابل نخواهد رفت.

وی گفت: تحقیق و توسعه قابل مذاکره نیست. تمام تلاش و هدف غرب از درگیری و تنش و تحریم با ایران این است که جلوی توسعه و پیشرفت ما را بگیرد. مذاکره کنندگان باید تلاش کنند تحریم‌های اساسی و اصلی را در چارچوب مذاکره لغو کنند تا صرفا یک سری تحریم‌های فانتزی را.

وی درباره‌ ظرفیت غنی‌سازی تصریح کرد: آنها نباید برای ما ظرفیت تعیین کنند و ایران نباید زیر بار فشار و زور برود . اگر ایران می‌خواست چنین فشارهایی را بپذیرد تاکنون پذیرفته بود.

وی درباره‌ی پروتکل الحاقی تاکید کرد: تصمیم در این باره به عهده مجلس است.

ابومحمد عسگرخانی استاد دانشگاه و حقوقدان در این همایش خاطرنشان کرد: توقع ما این است که به عنوان شهروند ایرانی در توافق جامع اصل بر شفافیت باشد و مسئولان مذاکره کننده توافقی را امضا نکنند که در آن حاکمیت ملی ایران خدشه دار شده باشد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که درصد غنی‌سازی امر خیلی مهمی نیست گفت: مهم رژیم نظارت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است که مذاکره‌کنندگان باید مراقب آن باشند.

به گزارش ایسنا، ناصر نوبری سفیر ایران در شوروی در سخنانی اظهار کرد: ما اگر به تیم مذاکره کننده اعتماد نداشتیم که آنها راآنالیز و تحلیل نمی‌کردیم همه نگرانی‌ها به خاطر حساسیت این موضوع و نشان دادن نقاط ضعف به تیم مذاکره کننده است ما معتقد نیستیم که تیم مذاکره کننده خائن یا ناتوان است.

وی با اشاره به بحث نیازهای عملی که در توافق اولیه‌ ژنو آمده است، اظهارکرد: باید مراقب بود تا دراین مورد نقض حاکمیت کشور صورت نگیرد. این که ما چقدر به اورانیوم نیاز داریم را خودمان باید تعیین کنیم. همانطوری که رهبری با هشیاری و دقت گفتند به گفته مسئولان مربوطه نیاز کشور 190 هزار سو است و این اظهار نظر تصمیم‌گیری طرف مقابل در مذاکرات را خنثی کرد.

وی درباره‌ی تحقیق وتوسعه نیز گفت: درباره‌ این موضوع در ترجمه توافق ژنو آمده است که امکان تحقیق و توسعه شامل تحقیقات جاری می‌شود نه این که گفته باشد از جمله تحقیق و توسعه جاری. بنابراین ابهامی است که باید رفع شود. آنهامی‌توانند با این جمله ادعا کنند و بخواهند که تنها تحقیق و توسعه‌ای که در حال حاضر در جریان است ادامه یابد نه بیشتر.

نوبری با انتقاد از نامتوازن بودن اقدامات متقابل میان ایران و 1+5 گفت: وقتی درخواست‌های ما در قبال درخواست‌های آنها کم و محدود است آنها خود به خود زیاده خواه می‌شوند در حال حاضر صد میلیارد دلار پول‌های ایران در بانکهای خارجی با تحریم مواجه شده است که از این مبلغ فقط 4 میلیارد دلار آن به گفته‌ مسئولان آزاد شده است و یا آنچه درباره‌ آب سنگین اراک و پرداختن به قطعنامه‌های شورای امنیت آمده است همگی مصداق زیاده خواهی طرف مقابل است. در بحث آب سنگین ما رسما پیشنهاد دادیم که پیچ و مهره راکتور اراک را باز کنیم و هسته‌ مرکزی آن را تغییر دهیم و یا در بحث قطعنامه‌ها که در آن به مسائل موشکی ایران اشاره شده است پذیرفتیم که به آنها پرداخته شود.

نوبری افزود: در چارچوب توافق جامع برای آزاد کردن صد میلیارد دلار چه اقداماتی باید انجام داد که بیرون از خطوط قرمز ایران باشد و روند به شیوه‌ای است که ناچارا باید از خطوط قرمز عبور کرد و باید سانتریفیوژها را کم کنیم و غنی سازی صنعتی را کنار بگذاریم. البته دعا می‌کنیم که این مسائل اتفاق نیفتد.

این دیپلمات پیشین ایران درباره‌ "گریز هسته‌ای" اظهار کرد:خوشبختانه تا جایی که شنیده‌ام ایران زیر بار این مساله نرفته است. با این حال آنها هنوز اصرار دارند چون به ایران اعتماد ندارند باید ایران 4 هزار سانتریفیوژ بیشتر نداشته باشد. من معتقدم آنها هیچ وقت به ایران اعتماد پیدا نمی‌کنند تا وقتی که سیاست‌های ایران در منطقه تغییر نکند و دست از اهداف و اصول انقلاب اسلامی بر ندارد آنها به ایران اعتماد نمی‌کنند و به دنبال تغییر ماهیت جمهوری اسلامی هستند.

وی خاطرنشان کرد:‌ اگر مذاکره کنندگان فعلی و دولت به درخواست طرف مقابل در چارچوب تعریف نیازهای عملی بروند، خلاف قانون اساسی و منافع و امنیت ملی عمل کرده‌ اند. حتی اگر دولت زیر بار چنین تعهدی برود دولت‌های بعدی می‌توانند آن را نقض کرده و اجرا نکنند.

نوبری تاکید کرد: هرگونه متن و توافقی باید در مجلس شورای اسلامی تصویب و به اطلاع افکار عمومی برسد.

وی گفت: تحریم‌ها درخت پیوندی هستند که ریشه دوانده‌اند و سالها طول می‌کشد تا برداشته شود و برای برداشته شدن آنها که در چارچوب‌های مختلف قانون اساسی آمریکا قرار دارد باید ایران به ادعای آنها دست از تروریسم، سلاح‌های کشتار جمعی بردارد. آنها انگشت روی جاهای حساس ایران گذاشته‌اند.

سعید قاسمی، از رزمندگان دفاع دوران دفاع مقدس که از دیگر سخنرانان این همایش بود، نیز اظهارکرد: دلواپسی ما از آنجایی است که حضرت آقا فرمودند من به این جریان (مذاکرات هسته‌ای) خوشبین نیستم. دلواپسی برای بچه‌های جنگ وجود دارد.

وی ادامه داد: در یکی دو سال آخر جنگ ما توانسته بودیم پیشروی‌های خوبی داشته باشیم اما به یک باره و در حالی که امام اعلام کرده بود همه چیز باید در خدمت جنگ قرار بگیرد روند تغییر کرد و هر یکی دو ماه می‌شنیدیم که بخشی از کشور عقب نشینی کرده است. سیاسیون ، نظامیون، و دولتی‌ها پای کار نیامدند و هر کدام به یک بهانه کنار کشیدند و همه به امام گفتند که کفگیر ته دیگ خورده است.

قاسمی با اعتقاد به این‌که «نباید با اینها ( استکبار) بر سر یک میز بنشیم و با آنها دست بدهیم چرا که فرهنگ و ایدئولوژی ما با آنها تجانسی ندارد» گفت: گرگ ، گرگ است و نمی‌تواند ویژگی‌ ذاتی‌اش را تغییر دهد و هیچگاه ما نمی‌توانیم به آمریکایی‌هاو انگلیسی‌ها اعتماد کنیم. یکی از موضوعات خنده داری که امسال من دیدم و شنیدم دیدار جک استراو وزیر خارجه وقت انگلیس در ایران و دیدارش با خانواده‌ی شهدای هسته‌ای بود!

کسانی که یک روزی برای جک استرا فرش قرمز می‌انداختند دوباره به ایران دعوتش کردند. در این هنگام شعار ( نه سازش و نه تسلیم و نبرد با آمریکا) سر داده شد.

وی معتقد است: خط دلواپسی به خاطر دشمن نیست به خاطر خواصی است که گیج هستند و این خواص هستند که خط قرمز ندارند. معلوم است در چنین شرایطی مردم هم گیج می‌شوند.

قاسمی با اشاره به عملکرد دولت در یک سال گذشته ابراز عقیده کرد که روند فعالیت‌های دولت نشان می‌دهد که در هیچ یک از برنامه‌هایش موفق نبوده است.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: متاسفانه ما صحنه‌هایی را در این مذاکرات می‌بینیم که شهدا وخانواده شهدا از آن شرم می‌کنند. همه عزت و حیثیت ما با خنده‌هایی که پشت میزها می‌شود می‌رود وخانواده شهدا سرشان به خاطر این لبخندها پایین است. مامعتقدیم نسلی که با توصیه های امام بزرگ شده حق دارد دلواپس باشد و همه اینها بازی است.

وی معتقد است: مسیری که در مذاکرات جلو می‌رود از اول اشتباه بوده و هست، همانطور که امام خمینی گفتند: اگر آمریکا لا اله الا الله هم بگوید ما قبول نداریم چرا که آنها می‌خواهند ما را گول بزنند. مگر آنکه در جستجوی دنیای تازه‌ای باشیم.

در ادامه این همایش آیت‌الله قرهی با اشاره به برگزاری همایش خط قرمز و دلواپسی گفت : آنها که می‌گویند چرا این همایش‌ها را برگزار می‌کنید، باید به آنها گفت که این همایش‌ها برای آن است که مبادا آن‌ها هم بنی صدر دیگری شوند و امیدواریم که هشیار و بیدار شوند. اگر تصور می‌کنند که صحبت دوستان سیلی است خوب است چون آنها را از خواب غفلت بیدار می‌کنند. آنچه که حاج سعید فرمود تندروی نیست، عین دین است و نباید به این افراد مارک افراطی زد. هر کس که درد دین دارد به او مارک افراط می‌زنند وگرنه ما عهد اخوت با کسی نبسته‌ایم.

وی خطاب به مذاکره‌کنندگان و دولت گفت:‌ دلواپسی‌های امام مسلمین را خوب گوش دهید، این‌گونه نباشد که حضرت آقا بفرمایند من به روند مذاکرات امید ندارم، آن وقت روز بعد یکی از آقایان در تلویزیون بیاید و بگوید ما بسیار امیدواریم. این‌ها خیانت است و انقلاب را از درون خوردن است.

مهدی کوچک‌زاده در سخنانی کوتاه در این همایش گفت: این‌ها (خطاب به دولت) همان‌هایی هستند که در مقابل دشمن می‌گفتند آن مرد که ... رفت و یا در مقابل دشمن از خزانه خالی صحبت کردند. اما ما می‌گوییم که یک ولی بالای سرمان است و به حکم صحبت او اعتماد می‌کنیم و چیزی نمی‌گوییم.

به گزارش ایسنا، در ادامه ابوالفضل ظهروند عضو تیم مذاکره کننده در دولت قبل در سخنان کوتاه اظهار کرد: دلواپسی درباره‌ی موضوعی که مربوط به مسائل امنیت و منافع ملی است، معقول است و تیم مذاکره کننده ما باید این ظرفیت را ببیند آن ها نباید نگران شکست در مذاکرات باشند بلکه باید نگران عبور از خطوط قرمز باشند و باید همان کاری را بکنند که تیم گذشته کرد.

همچنین محمدعلی رامین معاون پیشین مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد اظهار کرد:‌در جهان علیه ما دهها اتاق جنگ فعال است ولی ما اتاق جنگ نداریم. به عنوان یک مسلمان آمادگی دارم با همکاری برخی از شما اتاق جنگی علیه نطفه‌ی ابلیس ( انگلیس، آمریکا و اسراییل) تشکیل دهیم.

وی گفت: من کاری به دولت منتخب ملت ایران ندارم که امام خامنه‌ای گفتند مورد اعتماد ما هستند. اما خطاب به مثلث ابلیس می‌گویم که از آدمهایی که با لبخند به سمت شما آمدند و شما را در آغوش گرفتند امتیاز نخواهید.

کریمی قدوسی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نقل از حسن روحانی گفت: آقای روحانی می‌گوید امروز باید فضای صلح امام حسن (ع) حاکم شود در حالی که چند سال قبل رهبری گفتند انقلاب اسلامی در موقعیت بد وخیبر است که نماد آن سوریه و لبنان و غیره در منطقه هستند.

وی ادامه داد: نماد صلح امام حسن (ع) امروز توافق ژنو است و ادامه آن توافق جامع.

ما طرحی را به مذاکرات برده‌ایم که 5 فصل دارد که در تمام آنها از خطوط قرمز عبور کرده و اگر فرمایش رهبری نبود الان با یک توافق ضعیف و به ادعای دولت یک پیروزی بزرگ تیم مذاکره‌کننده به کشور باز گشته‌ایم.

وی ادامه داد: اگر برنامه اقدام مشترک جامع منافع ایران را در نظر نگیرد و به ایران بیاید یک کاغذ پاره‌ای بیش نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، در همایش که با حضور دانشجویان و تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی برگزار شد، آخرین ترانه حامد زمانی با حضور وی اجرا شد.

در این مراسم چند کلیپ با موضوع مذاکرات هسته‌ای نیز پخش شد.

انتهای پیام

کد N394171