رفسنجانی: با فراگیر شدن بیمه تامین اجتماعی نیازی به سازمان‌های امدادی نیست

ایرنا نوشت: ۱۲:۲۵

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به بهداشت، درمان و سلامت را آینده‌نگری توصیف کرد و گفت: در صورت نهادینه و فراگیر شدن بیمه تامین اجتماعی نیازی به سازمان‌های امدادی نیست.

به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس و جمعی از مدیران سازمان بیمه سلامت ایران،روز گذشته با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت وگو کردند.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در این دیدار با بیان اینکه بیمه را در دنیا یک نهاد اقتصادی تعریف می‌کنند، گفت: در جوامعی که بخش خصوصی فعالی دارند، برای جلوگیری از اختلافات طبقاتی وجود سازمان‌های بیمه‌ای برای کمک به اقشار کم درآمد ضروری است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ،تبعیضی را که به خاطر مسایل اقتصادی در جامعه به وجود می‌آید، ناراحت‌کننده و برخلاف اهداف انقلاب اسلامی دانست و گفت: جامعه زمانی می‌تواند راحت زندگی کند که مردم در نیازهای ضروری زندگی کمبودی نداشته باشند.

ایشان به طرح بیمه جامع تأمین اجتماعی در زمان سازندگی اشاره کرد و افزود: بر اساس آن طرح، آرزوی ما بود که هر فردی در ایران متولد می‌شود، نیازهای ضروری زندگی‌اش در مسکن، درمان، تحصیل، شغل و بیمه بیکاری تامین باشد.

هاشمی رفسنجانی توجه به بهداشت، درمان و سلامت را آینده نگری خواند و اظهار داشت: اطمینان از تأمین نیازهای بهداشتی و دارویی، ضریب امنیت انسان را در زندگی بالا می‌برد که در شاخص‌های پزشکی امید به زندگی تعریف می‌شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نهادهای امدادی فراوانی که در کشور وجود دارند و هر کدام بودجه‌های مستقلی می‌گیرند، گفت: در صورت نهادینه شدن و فراگیری طرح جامع تامین اجتماعی نیاز به نهادها و سازمان‌های امدادی نخواهیم داشت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به اجباری شدن بیمه بیماران روی تخت بیمارستان‌ها در دوران سازندگی اشاره کرد و گفت: این کار توجیه اقتصادی نداشت، اما فرهنگ بیمه را در کشور نهادینه می‌کرد و در آن صورت خود گردانی بیمارستان‌ها موفق و مفید بود.

ایشان با بیان تاکیدات اسلام بر نکته‌های بهداشتی و دستگیری نیازمندان، گفت: با تعالیم همان اسلام، انقلاب کردیم، باید برنامه‌ها و قوانین کشور را به سمت اجرای دقیق اسلام ببریم.

در آغاز این دیدار انوشیروان محسنی بندپی، رییس سازمان بیمه سلامت ایران گزارشی از روند بیمه و برنامه‌های این سازمان در آینده ارائه کرد و گفت: هدف از تأسیس سازمان بیمه سلامت، تجمیع همه صندوق‌های بیمه‌ای و درمانی در جهت تجمیع منابع، مدیریت منابع مالی، ارتقا کیفیت خدمت و تغییر نگرش از درمان به سلامت محوری بود.

وی افزود: دولت یازدهم اهتمام ویژه‌ای به تامین اعتبار و تحقق بیمه فراگیر سلامت در جامعه دارد.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران نیز با اشاره به فلسفه شکل‌گیری بیمه اظهار داشت: هدف بیمه این است که مردم را در مقابل بار مالی ناشی از بیماری حفاظت کند تا با هزینه‌های اسف‌بار روبرو نشده و در صورت بروز مشکل دچار گرفتاری‌های مضاعف نشوند.

وی گفت: نظام سلامت مجموعه‌ای از ارگان‌ها و سیستم‌هایی است که در راستای هدف سلامتی مردم فعالیت می‌کنند.

همچنین محمدجواد کبیر معاون بیمه خدمات سلامت با تاکید بر اینکه سلامت یک جز از نظام توسعه کشور است، گفت: کشورها باید نگاهشان را نسبت به سلامت کلان تر کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات چند سال اخیر کاهش سرمایه اجتماعی بود، افزود: نظام سلامت یکی از ابزارهای کارکردی برای بازگرداندن سرمایه اجتماعی است و در صورت بازگشت آن می‌توانیم یک فضای حمایتی اجتماعی داشته باشیم و در برنامه ششم توسعه باید به آن توجه ویژه شود.

 

503

کد N394120