/مقاله عبدالباری عطوان/

"از خون شهدای غزه شعله‌های تغییر واقعی در منطقه برافروخته خواهد شد"

غزه

پس از آنکه سه شهرک نشین اسرائیلی در شهر الخلیل ربوده شده و پس از مدتی جسد آنها در شهر مذکور پیدا شد اسرائیل با بهانه کشته شدن این سه شهرک نشین حملات گسترده‌ای را به کرانه باختری و نوار غزه آغاز کرد و در حال حاضر و با افزایش خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطین طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش چندانی برای توقف موج خشونت‌ها نکردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله‌ای با عنوان "از خون شهدای غزه شعله‌های تغییر واقعی در منطقه برافروخته خواهد شد" نوشت: "زمانی که جسد سه شهرک‌نشین ربوده شده که تا به این لحظه مشخص نیست چه کسی پشت آن قرار دارد، پیدا شد، رسانه‌های غربی پخش تمام برنامه‌های معمولی خود را متوقف کردند تا مراسم تشییع جنازه این سه جوان را به تصویر بکشند و شبکه‌های خود را به روی سفیران و سخنگویان نظامی اسرائیلی باز کردند تا هر ناسزایی که می‌خواهند به اعراب و مسلمانان بگویند، اما دیروز زمانی که جنگنده‌های اسرائیلی خانه‌ یک فلسطینی سالخورده و بی‌سلاح را در شمال نوار غزه تخریب کرده و تمامی ساکنان آن را کشتند و جسدهای پاک آنان را تکه تکه کردند و همه دوربین‌ها به سمت آوارها و خانه‌های تخریب شده متوجه شد من به شخصه به عنوان فردی که در غرب زندگی می‌کند انتظار داشتم این تصاویر که قلب‌ها را به درد می‌آورد بر انسانیت مسئولان و رهبران اروپا اندکی تاثیر بگذارد و آنها را فورا به تلاش برای برقراری آتش‌بس وادار کند چون من کاملا نحوه سوء استفاده اسرائیل و غرب را از کشته شدن یک یهودی - آمریکایی که به طور مرموزی در یک کشتی ایتالیایی ربوده شده به قتل رسید مشاهده کردم و دیدم که چطور گناه این جنایت را به گردن ملت فلسطین انداختند.

اما غرب به طور شرم‌آوری در برابر قتل عام و جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه سکوت کرده و رسانه‌های آن‌ برخی کودکان فلسطینی کشته شده را یهودیانی معرفی می‌کنند که به وسیله موشک‌های شلیک شده از نوار غزه کشته شده‌اند!

تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس و نماینده کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه نیز که مسئولیت کشتن یک میلیون عراقی را بر عهده دارد با بهانه بررسی طرحی برای آتش‌بس بین پایتخت‌های کشورهای عربی می‌گردد و با استقبال مسئولان این کشورها مواجه می‌شود اما دست به اقدام مناسبی نمی‌زند. این‌ اتفا‌ق‌ها به اسرائیل زمان کافی داده‌ است تا کودکان، زنان و پیران زیادی را بکشد به این امید که افراد مقاومت فلسطین که مدافع غزه هستند پرچم سفید خود را بالا ببرند اما افراد مقاومت همواره به پایداری و صلابت خود و به شلیک موشک‌ها به هر قسمتی از اراضی اشغالی ادامه داده و هرگز این کار نکرده و نخواهند کرد و منتظر سخت‌ترین حمله زمینی اسرائیل هستند.

رهبران مقاومت تلفن‌های‌شان را خاموش کرده و در اتاق‌های علمیات امن زیرزمین درگیری‌ها را اداره می‌کنند تا میانجی‌گران عرب فرصت جو و توطئه‌چین که می‌خواهند خود را قبل از ملت فلسطین نجات دهند، نتوانند به اطلاعاتی از آنها دست یابند.

اسرائیلی‌هایی که می‌گویند پیشرفته‌ترین تجهیزات جاسوسی در جهان را در اختیار دارند و نوار غزه را وجب به وجب می‌شناسند نتوانستند افراد مقاومت را بیابند و به صورت کورکورانه و بی‌هدف مساجد و خانه‌ آنها را هدف قرار می‌دهند و کودکان و همسایگان‌شان را می‌کشند در واقع تنها ماموریت ارتش اسرائیل کشتن بی‌گناهان بی‌دفاع است در حالی که 40 سال است هیچ ارتش عربی را در برابر خود نمی‌بیند که مقابل آن بایستد.

ساکنان نوار غزه هر دو سال یک بار جنگی را از سوی اسرائیل به همراه شهدایی جدید و ویرانی‌های تازه تجربه می‌کنند اما فلسطینی‌ها سلاح‌شان را غلاف نکرده‌اند بلکه بر عکس نیرو و توان جنگی خود را بالا برده و در ساخت موشک، خمپاره و حفر تونل‌ها دست به ابداعاتی زده‌اند.

زیباست که یک کودک فلسطینی که شش سال بیشتر ندارد در یکی از مدرسه‌هایی که خانواده‌اش پس از ویرانی خانه‌شان به آن پناه برده بود، می‌ایستد و موشکی را نقاشی می‌کند. همگی ما آرزو داشتیم که کاش یک گل یا کبوتر صلح را نقاشی می‌کرد اما اسرائیلی‌ها و هم‌پیمانان غربی آن‌ها پاکی و بی‌گناهی را از این کودکان به تاراج برده‌اند و این از نظر من بزرگترین جنایت جنگی است. در حالی که ما منتظر دومین گزارش گلدستون، قاضی بین‌الملل هستیم تا شاید این تصویر و پیامدهای منفی آن را در گزارش خود یادآور شود.

تعداد شهیدان فلسطینی رو به افزایش است اما برعکس آنچه برخی افراد ضعیف به ویژه رهبران تشکیلات رام الله می‌گویند، مقاومت در نوار غزه این جنگ را انتخاب نکرد بلکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه و تمام چریک‌های قاتل اسرائیل آن را بر فلسطین تحمیل کردند و از جنایت کشته شدن سه شهرک نشین اسرائیلی برای آغاز این جنگ نهایت استفاده را بردند. ما از داستان‌هایی که در خصوص عملیات ربودن و کشتن سه جوان اسرائیلی گفته شده تعجب نمی‌کنیم چرا که مگر نه اینکه اسرائیلی‌ها یک کلیسای یهودی را در مصر منفجر کردند تا یهودیان آنجا را به مهاجرت به اراضی اشغالی وادار کنند؟ مگر نه اینکه موساد از نقش سینما در زنده کردن نام یهود بغداد استفاده کرد و از کشتارها در دیر یاسین و القبیه برای ترساندن فلسطینی‌ها و مهاجرت آنها از آنجا سوءاستفاده کرد؟!

وزرای خارجه عرب نشستی را برای بررسی اوضاع غزه برگزار کردند آیا این‌ها و دبیرکل اتحایه عرب حجالت زده نیستند که پس از سهل‌انگاری زیاد و پس از هفت روز از آغاز جنگ دست به کار شدند؟ این افراد سرانجام چه تصمیمی خواهند گرفت؟ آیا برای کاری که خودشان نتوانستند انجام دهند که همان نابودی غزه است، چون حامی مقاومت است، برای نتانیاهو و دولتش یک دسته گل می‌فرستند؟!

برای این افراد که در مسلح کردن مخالفان سوریه از هم سبقت گرفته و ده‌ها میلیارد برای حمایت از آن‌ها خرج می‌کنند، مایه ننگ است که در حال حاضر با سکوت‌شان در برابر اقدامات اسرائیل، علیه فلسطین توطئه می‌کنند و به اسرائیل اجازه می‌دهند که حتی در ماه رمضان نیز دست به کشتار بزند. عرب و مصر درهای زندان غزه را بسته‌اند و نمی‌خواهند مقاومت اپیدمی شود.

ما به مصر و تمامی هم‌پیمانان دیگر آن اطمینان می‌دهیم که اهالی نوار غزه به هیچ کشور عربی دیگری پناه نخواهند برد و مکان خود را ترک نخواهند کرد و به مقاومت ادامه می‌دهند.

آن‌ها شهادت بر روی شن‌های نوار غزه را به خواری و خفت و پناه بردن به گذرگاه‌های مصر و فرودگاه‌های کشورهای عربی ترجیح می‌دهند.

تعداد شهدا رو به افزایش است. آری، اما روزهای پایداری نیز رو به فزونی نهاده است چرا که مردان مقاومت که از نوار غزه دفاع می‌کنند از مرگ نمی‌هراسند و روحیه کرامت، عزت و وفاداری را حفظ می‌کنند و از مرکز غزه شعله تغییر واقعی در تمامی منطقه برافروخته خواهد شد".

انتهای پیام

کد N394030