رشد اقتصادی حوزه یورو کمتر از پیش بینی ها

رشد اقتصادی,حوزه یورو

تهران- ایرنا- صندوق بین المللی پول پیش بینی خود را از رشد اقتصادی حوزه یورو کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صندوق بین المللی پول در بازبینی پیش بینی خود از رشد اقتصادی حوزه یورو برای سال جاری میلادی، آن را از 1.1 درصد به یک درصد کاهش داد.

در گزارش سالانه این نهاد مالی که دیروز (دوشنبه) منتشر شد، بهبود وضعیت اقتصادی حوزه یورو ˈنه قوی و نه به میزان کافیˈ عنوان شد. این سازمان پیش بینی خود را از میزان رشد این منطقه در سال 2015 تغییری نداد و آن را 1.5 درصد اعلام کرد.

ˈمحمود پرادهانˈ نایب رییس شاخه صندوق بین المللی پول در اروپا اعلام کرد: روند بهبود وضعیت اقتصاد حوزه یورو در جریان، اما ضعیف است.

وی روند بهبود را در این حوزه نه قوی و نه به میزان کافی ارزیابی کرد و دلیل آن را ضعف در تقاضای جهانی دانست که بر فعالیت های اقتصادی حقیقی تاثیر گذاشته و تورم را پایین می کشد.

صندوق بین المللی پول در گزارش خود به عدم یکپارچگی بازارها، انقباض اعتباری و هزینه بالای وام ها در شرایط فعلی اشاره کرد و افزود: رشد اقتصادی حوزه یورو خطر بروز شوک های جدید منفی داخلی یا خارجی را در پی دارد که می تواند اعتماد به بازار را خدشه دار و روند بهبود را متوقف کند. این امر همچنین می تواند اقتصاد را در معرض تورم پایین تر و یا حتی تورم منفی، قرار دهد.

ˈماریو دراگیˈ رییس بانک مرکزی اروپا دیروز (دوشنبه) اعلام کرد: این نهاد به دقت نرخ برابری یورو در برابر سایر ارزها را زیر نظر دارد تا افزایش بیش از حد آن در روند رشد اقتصادی حوزه یورو اختلال ایجاد نکند.

وی با بیان این که رشد دو دهم درصدی اقتصاد این حوزه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی باید همچنان ادامه یابد، افزود: هیچ عامل خارجی نباید این روند را مختل کند.

اروپام** 9053 ** 9157** 1337
کد N393983