سخنان موهن وزیر کشور ترکیه درباره حضرت محمد (ص)

سیاسی

سخنان جنجالی وزیر کشور ترکیه درباره حضرت محمد (ص) خشم نخبگان و نجبای مسلمان را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، افکان علا، وزیر کشور ترکیه در جمع حدود 300 تن از اعضای حزبش گفته بود که باید همواره از غرور پرهیز کرد؛ حضرت محمد (ص) نیز به دلیل اینکه در زمان فتح مکه و ورود به این شهر دچار غرور شد، از سوی خدا مورد سرزنش قرار گرفت!

سوات یلدریم، استاد خداشناسی و الهیات در دانشگاه ترکیه با انتقاد از سخنان افکان علا گفت که کتاب‌های مذهبی تاریخی و اسناد موجود از بیوگرافی حضرت محمد (ص) نشان می‌دهد که وی چقدر فروتن بوده است و در زمان ورود به مکه از خود رأفت و مهربانی نشان داده است. وی گفت: سیاستمداران نباید در خصوص موضوعاتی که از آن اطلاع کامل ندارند، اظهار نظر کنند.

وزیر کشور ترکیه در سخنان خود مدعی شده بود: «زمانی که پیامبر پس از فتح مکه وارد این شهر شد، با خودش فکر کرد که ما باید از اینجا هجرت می‌کردیم اما بازگشته‌ایم و مکه را فتح کردیم و مردم در گروه‌های بزرگ در حال گرویدن به اسلام هستند. این گونه به نظر می‌رسد که وی به دستاوردهای خودش می‌بالید، ما نمایندگان چنین تمدن و باوری هستیم. این عادی است که فردی غرور داشته باشد. انسان است دیگر. اما خداوند سریعا به حضرت محمد (ص) هشدار داد و خواستار توبه وی شد و توبه او را پذیرفت.»

وی در ادامه ادعاهایش گفت:«بنابراین ما نباید پیروزی‌ها را به خودمان نسبت دهیم. ما نمی‌گوییم که ما منع حجاب را برداشتیم یا قرآن را همه جا وارد کردیم حتی در مدارس نظامی ترکیه. ما می‌گویم که خداوند تمام تغییرات را انجام داده است و ما در حال آزموده شدن هستیم.»

مصطفی کمالاک، رئیس حزب سعادت ترکیه همچنین از اظهارات این وزیر کابینه رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه انتقاد کرد و گفت: علا نمی‌داند درباره چه چیزی صحبت می‌کند. نباید اینگونه درباره حضرت محمد (ص) سخن گفت.

یکی دیگر از اساتید دانشکده الهیات و خداشناسی ترکیه نیز با اشاره به منابع تاریخی درباره فتح مکه گفت: طبق این منابع حضرت محمد (ص) در زمان ورود به مکه بسیار فروتن و رئوف بوده است. طبق این اسناد سر حضرت پیامبر (ص) به قدری پایین بوده است که ریش وی به گردن و یا کوهان شتر برخورد می‌کرده است. او بسیار با شرم و رئوف بوده است.

انتهای پیام

کد N393876