چلبی گزینه مجلس اعلا و جریان صدر به جای مالکی/تلاش جدی آیت‌الله سیستانی برای حل بحران

عراق

یکی از اعضای جریان صدر در پارلمان عراق اعلام کرد که مجلس اعلای اسلامی عراق و جریان صدر به صورت جدی درصدد هستند تا در جلسه امروز (سه‌شنبه) پارلمان نامزد خود را برای تصدی پست نخست وزیری عراق جدای از ائتلاف دولت قانون معرفی کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر کنانی از اعضای فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر در پارلمان عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: مشکل اصلی ما در حال حاضر این است که نوری مالکی نخست وزیر عراق جهت تصدی پست نخست وزیری برای سومین بار اصرار می‌ورزد و ائتلاف دولت قانون نیز که مالکی رهبری آن را بر عهده دارد، بر نخست وزیری وی تاکید دارد و آن‌ها نظر ائتلاف اتحاد ملی (متشکل از ائتلاف دولت قانون، مجلس اعلای اسلامی عراق و جریان صدر) را در نظر نمی‌گیرند و این مساله ما را وا می‌دارد تا به مواضع ائتلاف دولت قانون پایبند نباشیم.

وی افزود: رهبران ائتلاف اتحاد ملی توافق کرده‌اند که در صورتی که موضع ائتلاف دولت قانون ظرف 48 ساعت تغییر نکند ما خودمان را به عنوان یک فراکسیون جدا و به دور از ائتلاف دولت قانون مطرح کرده و در مسیر تدابیر لازم جهت تعیین ریاست پارلمان عراق عمل کنیم چرا که بانیان ائتلاف اتحاد ملی تایید خود را از کاندیداتوری سلیم جبوری برای ریاست پارلمان اعلام کرده‌اند و این مساله پس از آن صورت گرفت که دادگاه‌ها جبوری را از شکایت‌های طرح شده علیه وی تبرئه کردند و در حال حاضر توجیهی برای به تعویق انداختن رای گیری وجود ندارد.

کنانی خاطرنشان کرد: گروه‌های ائتلاف اتحاد ملی باقر زبیدی و احمد چلبی را برای تصدی پست نخست وزیری کاندیدا کرده بودند اما زبیدی این امر را نپذیرفت و ما از کاندیداتوری چلبی برای نخست وزیری عراق حمایت می‌کنیم و این امر بدان معناست که ما تصمیم گرفتیم جدای از ائتلاف دولت قانون عمل کنیم.

وی مدعی شد: اخیرا هیاتی از ائتلاف دولت قانون به دیدار سلیم جبوری رفت و از وی خواست تا برگه‌ای را امضا کند که در آن تایید خود را از کاندیداتوری مالکی اعلام کرده و در مقابل تایید کاندیداتوری خود برای ریاست پارلمان عراق را به دست آورد اما جبوری با امضای این برگه مخالفت کرد و به آن‌ها گفت که با آن نامزدی موافق است که اتحاد ائتلاف ملی آن را معرفی می‌کند.

وی در خصوص اینکه آیا در جلسه امروز تصمیمات قطعی گرفته خواهد شد، گفت: در صورتی که کردها نامزد خود را برای تصدی پست ریاست جمهوری معرفی کنند و توافقی در خصوص ریاست پارلمان وجود داشته باشد ما به عنوان ائتلاف اتحاد ملی تنها نامزد خود را که تاکنون احمد چلبی است معرفی می‌کنیم و ممکن است که بیش از یک نامزد را معرفی کنیم.

از سوی دیگر، یک منبع که خواست نامش فاش نشود، اخبار منتشر شده از سوی برخی از رسانه‌ها مبنی بر پیام شفاهی نوری مالکی به دفتر مرجعیت عالیقدر شیعیان را رد کرد.

یک منبع آگاه اظهار کرد که آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در حال حاضر با جدیت در تلاش است تا بحران سیاسی عراق را حل کرده و گام‌هایی را اتخاذ کند که در حال حاضر امکان فاش کردن آن وجود ندارد.

همچنین رهبران ائتلاف اتحاد ملی جهت رایزنی درباره تشکیل دولت جدید در خانه رئیس این ائتلاف گرد هم جمع شدند.

به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، احمد جمال، سخنگوی جریان اصلاح عنوان داشت: رهبران ائتلاف اتحاد ملی نشستی را در خانه ابراهیم جعفری رئیس این ائتلاف برگزار کرده تا مذاکراتی در خصوص تشکیل دولت جدید داشته باشند که در این نشست مساله اسامی نامزدها برای تصدی پست ریاست جمهوری نخست وزیری و ریاست پارلمان عراق مورد بررسی قرار گرفت.

پیشتر مهدی حافظ رئیس موقت پارلمان عراق که مسن‌ترین نماینده پارلمان نیز هست دومین جلسه پارلمان را که در روز یکشنبه برگزار شده بود به امروز (سه‌شنبه) موکول کرد.

از سوی دیگر، ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر عراق از کاندیداتوری سلیم جبوری از رهبران فراکسیون اتحاد گروه‌های ملی (اهل تسنن) برای ریاست پارلمان عراق حمایت کرد.

کامل زیدی از رهبران ائتلاف دولت قانون با بیان اینکه این ائتلاف کاندیداتوری جبوری را برای ریاست پارلمان تایید می‌کند، اعلام کرد: در جلسه امروز پارلمان معرفی رئیس پارلمان و دو معاونش به صورت قطعی انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N393723