رسایی:

هیات رییسه هرچه سریعتر سوال از وزیر راه و شهرسازی در مورد مسکن مهر را اعلام وصول کند

سوال از وزیر

تهران – ایرنا – نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از هیات رییسه مجلس خواست هرچه سریعتر سوال وی از وزیر راه و شهرسازی در مورد مسکن مهر را اعلام وصول کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حمید رسایی در جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به مواد 209 و 211 آیین نامه داخلی مجلس و با اخطاری به استناد به اصول 88 و 85 قانون اساسی گفت: نکته ای که من بیان می کنم مشکلی است که همه نمایندگان با آن درگیر هستند.

وی خطاب به محمدرضا باهنر نایب رییس اول مجلس اظهار داشت: آقای باهنر آیا در جایی از آیین نامه داخلی مجلس یا اصول قانون اساسی برای هیات رییسه محترم شانی در نظر گرفته شده که تشخیص دهد سوال یک نماینده وارد است یا خیر، تا آنجا که ما می دانیم در قانون اساسی در مورد سوال آمده و در آیین نامه تشریح شده است که هر نماینده حق سوال دارد و این سوال به کمیسیون رفته و وزیر نیز توضیحات را ارایه می کند و برخی مواقع نمایندگان قانع و در برخی مواقع آنان قانع نمی شوند.

وی ادامه داد: سپس کمیسیون در مورد ملی بودن یا منطقه ای بودن آن سوال اعلام نظر می کند، حتی کمیسیون اعلام نظر نمی کند که آیا این سوال وارد است یا خیر، اما من مصاحبه هیات رییسه را برای شما می خوانم دقت کنید و ببینید آنان در این راستا چه گفتند.

رسایی خاطرنشان کرد: روز گذشته جلسه هیات رییسه بود و سخنگوی هیات رییسه در این راستا مصاحبه ای کرد و گفته در جلسه امروز هیات رییسه مجلس بحث سوال رسایی از وزیر راه و شهرسازی درخصوص مشخص شدن وضعیت مسکن مهر را مورد بررسی قرار داد اما با توجه به اینکه از آخرین باری که وزیر به این سوال پاسخ گفته مدت زیادی نگذشته است و همچنین به دلیل تشابه این سوال با سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، رسیدگی به این سوال به جلسه دیگری موکول شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کجای قانون اساسی به شما حق رسیدگی داده که شما بیایید و به سوال من رسیدگی کنید، کجای آیین نامه به هیات رییسه چنین حقی داده است، آخرین بار آقای حاجی دلیگانی حدود 2 ماه قبل از وزیر راه در مورد مسکن مهر سوال کرد و آن را در جلسه به رای نگذاشت، من امروز پرسیدم آقای حاجی دلیگانی آیا وزیر راه به آن وعده هایی که داده بود عمل کرد که آقای حاجی دلیگانی گفت نه من اعتراض دارم آقای وزیر قول داد ولی به وعده هایش عمل نکرد.

وی گفت: این موضوع از کجا آمده است شما جلوی استیضاح را می گیرید جلوی سوال را می گیرید ، بنده یک سوال دارم که اعلام وصول نمی کنید، الان نوبتش سه هفته است که گذشته اما به من می گویند باید بروی و با یک نایب رییس صحبت کنی ولی باز من هم رفتم.

وی ادامه داد: من گفته ام که می خواهم سوالم طرح شود الان سوال از وزیر راه را اعلام وصول نمی کنند، اصلا اگر آقای حاجی دلیگانی قانع هم شده بود بنده حق دارم دوباره سوال کنم تا نوبت به سوال مسکن مهر بنده برسد 4 ماه طول می کشد.

وی خطاب به نمایندگان گفت: همه شما در موضوع مسکن مهر درگیر هستید من به وزیر راه هم گفتم که شما حق دارید بمب بگذارید مسکن مهر را منفجر کنید و ادامه ندهید ولی مردم تا اینجا پول داده اند طرح هایتان را تمام کنید.

وی ادامه داد: هیات رییسه قسم خورده طبق آیین نامه مجلس عمل کند شما در دولت قبل می گفتید آقای احمدی نژاد چرا به قانون عمل نمی کنید الان آیین نامه قانون است و باید به آن عمل کنید.

رسایی سپس قرآنی را بلند کرد و گفت: آقای باهنر من الان دیگر قرآن بلند کرده آیین نامه بلند نمی کنم، قرآن بلند کردم و به شما گفتم وقت بدهید شما اگر نظرتان این است آیین نامه را عوض کنید و بگویید اول نمایندگان باید هیات رییسه را قانع کنند و سپس بروند از وزیر سوال کنند.

محمد رضا باهنر نایب رییس اول مجلس در پاسخ به این اخطار و تذکر حمید رسایی خطاب به نمایندگان گفت: خوب است آقای رسایی می گوید فایده ای ندارد شما هرچه بگویید من قانع نمی شوم، قرار نیست ما تک تک عزیزان را قانع کنیم، ما به وظیفه خود عمل می کنیم.

باهنر ادامه داد: درباره این سوال همانطور که آقای رسایی گفت: عین سوال مدت کوتاهی قبل از وزیر سوال شد و وزیر در مجلس پاسخ داد.

وی ادامه داد: ممکن است یک سوال را 50 نماینده داشته باشند اشکالی ندارد، در این صورت 50 نماینده یک سوال را امضا می کنند و آن را مطرح می کنند ولی اگر ما یک سوال را با یک مفهوم و موضوع تکرار کنیم حق بقیه نمایندگان از بین می رود که این موضوع دیروز در هیات رییسه بحث شد و ان شاءالله ما آن را درنوبت می گذاریم.

در این هنگام حمید رسایی نماینده تهران از جای برخواسته و خطاب به نمایندگان و هیات رییسه فریاد زد والله این رویه غلطی است هیات رییسه نباید در این موضوع ها تصمیم گیری کند.

پس از صحبت های رسایی، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین فر، نادر قاضی پور نماینده ارومیه و کمال الدین پیر موذن نماینده اردبیل خواهان دادن تذکر و اخطار بودند و هیات رییسه مجلس با آن مخالفت کرد.

سیام(3)**9121**ن.س ** 1418
کد N393713