اسرائیل با طرح آتش بس مصر موافقت کرد /مفاد طرح آتش بس مصر چیست؟

غزه,رژیم صهیونیستی

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی با طرح آتش بس مصر موافقت کرد، این در حالی است که حماس دیشب اعلام کرد هنوز هیچ طرح آتش بسی را نپذیرفته است.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، ارتش رژیم اسرائیل طی روزهای گذشته صدها بار به نوار غزه حمله کرده است، در این حملات، چندین منزل مسکونی نیز مورد هدف قرار گرفتند، که بر اثر آن دست‌کم 185 فلسطینی شهید و بیش از 1200 فلسطینی دیگر هم زخمی شدند.

جنبش مقاومت حماس پس از موج جدید حملات هوایی رژیم اسرائیل به غزه ضمن اعلام تعهد برای تلافی این حملات هشدار داده تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی می‌تواند به انتفاضه سوم منجر شود، در تازه‌ترین حملات هوایی صهیونیست‌ها به نوار غزه دهها نفر از جمله چندین کودک و زن بی‌دفاع فلسطینی به شهادت رسیدند.

جنبش‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه نیز با پرتاب راکت به عمق سرزمین‌های اشغالی، به تهاجم‌های اخیر رژیم اسرائیل پاسخ داده‌اند، صدها فلسطینی در سال‌های اخیر به‌علت تهاجمات رژیم اسرائیل جان خود را از دست داده‌اند.

تنش‌ها بین رژیم اسرائیل و فلسطینی‌ها پس از آن شدت گرفت که هفته گذشته یک نوجوان فلسطینی به‌نام محمد ابوخضیر در شرق بیت‌المقدس زنده زنده سوزانده شد.

این اتفاق پس از آن رخ داد که جسد سه شهرک‌نشین اسرائیلی حوالی روستای حلحول در شهر الخلیل واقع در کرانه باختری پیدا شد، تل‌آویو حماس را مسئول مرگ این سه نفر می‌داند، با این وجود، حماس این اتهام را رد می‌کند.

رژیم اسرائیل با محاصره نوار غزه، حدود یک میلیون و 700 هزار ساکن این منطقه را از حقوق اساسی خود همچون آزادی تردد، داشتن شغل با حقوق مناسب و بهداشت و آموزش محروم کرده است.

مفاد طرح آتش بس مصر چیست؟

دولت مصر طرحی را برای آتش‌بس در غزه ارائه کرده که در صورت اجرا حملات رژیم صهیونیستی به غزه از امروز متوقف می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الیوم السابع مصر اعلام کرد که جنبش حماس و رژیم اسرائیل اعلام کردند طرحی را بررسی خواهد کرد که از سوی مصر برای آتش بس در غزه ارائه شده است. بر اساس این طرح قرار است حملات به غزه از امروز سه شنبه متوقف شود.
کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی به زودی این طرح را در نشست خود بررسی خواهد کرد. البته برخی گزارش‌ها از موافقت رژیم صهیونیستی با طرح آتش بس مصر خبر داده‌اند. حماس نیز اعلام کرده که قبل از هر توافق برای آتش‌بس باید یک توافق جامع حاصل شود.
وزارت خارجه مصر پیشتر اعلام کرده بود که طرحی را برای آتش‌بس در غزه در نظر گرفته است، قرار است این طرح در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب که در مقر این اتحادیه در قاهره برگزار خواهد شد نیز بررسی شود.

مفاد طرح آتش بس
مصر در این طرح از دو طرف خواسته است تا آتش بس را به صورت فوری اجرا کنند. چرا که تشدید مواضع و خشونت‌ها باعث می شود قربانیان بیشتری بر جای بگذارد که این به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود.
بر اساس این طرح در زمان آتش بس دو طرف باید به مفاد بندهای زیر پایبند باشند.

- اسرائیل حملات تجاوز طلبانه خود علیه نوار غزه از طریق زمین و دریا و هوا را متوقف خواهد کرد، به این ترتیب باید تاکید شود که هیچ تجاوز زمینی به نوار غزه صورت نگیرد و شهروندان هدف حملات اسرائیل قرار نگیرند.
- گروه های فلسطینی نیز همه حملات [انتقام جویانه] خود از غزه به سرزمین های اشغالی را متوقف کنند، این حملات شامل حملات زمینی، هوایی، دریایی و زیرزمینی می شود. پرتاب موشک در انواع آن یا حمله به شهروندان در مرزها نیز باید متوقف شود.
- گذرگاه ها[ی غزه] باز شده و عبور افراد و کالاها از گذرگاه های مرزی از طریق ثبات در اوضاع امنیتی تسهیل ‌شود.
بر اساس این طرح قرار است باقی مسایل در زمینه امنیت از سوی دو طرف بررسی شود.

روش اجرای طرح
ساعت 6 روز 15 ژولای به وقت محلی برای آغاز اجرای این آتش بس در نظر گرفته شده است، البته قرار است به مدت 12 ساعت حملات از دو طرف متوقف شود تا طرح مصر اعلام شده و طرفین آن را بدون هیچ پیش شرطی قبول کنند.
همچنین هیئت های عالی رتبه از سوی کابینه اسرائیل و گروه های فلسطینی طی 48 ساعت به قاهره خواهند رفت تا بررسی ها در زمینه آتش بس و تثبیت آن را انجام داده و اقدامات اعتمادساز را دنبال کنند. البته مذاکرات با طرفین به صورت جداگانه انجام خواهد شد.
طرفین از هر اقدامی که تاثیر منفی در اجرای این تفاهم داشته باشد، باید خودداری کنند. مصر نیز تضمین هایی را از دو طرف دریافت خواهد کرد که به توافق خود متعهد باشند و اجرای آن را دنبال کنند. در صورت هر اقدامی که مانع از اجرای این توافق شود، از سوی هر کدام از طرف‌ها که باشد، این طرح بازبینی خواهد شد.

4949

کد N393660