اوباما در مراسم افطار کاخ سفید: وضعیت کنونی غزه غیر قابل تحمل است/از طرح مصر حمایت می‌کنیم

باراک اوباما

رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسم سالانه افطار در کاخ سفید در جمع آمریکایی‌های مسلمان به مناسبت ماه مبارک رمضان ابراز امیدواری کرد که طرح پیشنهادی آتش‌بس مصر میان رژیم صهیونیستی و حماس بتواند آرامش را پس از موج خشونت‌های بی‌شمار برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: ما هر آنچه بتوانیم انجام می‌دهیم تا بازگشت به آتش‌بس سال 2012 را تسهیل کند. ما از پیشنهاد مصر برای آتش‌بس خوشحال شدیم و گمان می‌کنیم که این اقدام ما را به هدفهایمان برساند.


اظهارات باراک اوباما در حالی مطرح می‌شود که شاخه نظامی مقاومت حماس با پیشنهاد آتش‌بس مطرح شده از سوی دولت مصر مخالفت کرده است.
حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تاکنون 187 شهید و بیش از 1400 زخمی بر جای گذاشته که با محکومیت جهانی رو به رو شده است.
اوباما در ادامه اظهاراتش از حملات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه دفاع کرد و گفت: واضح است که اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند (!) چرا که راکت‌های شبه‌نظامیان غزه به سوی اسرائیل شلیک می‌شود.
با این حال وی با بیان اینکه باید از جان غیرنظامیان در حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه حفاظت شود، نسبت به تشدید درگیری‌ها از سوی دو طرف هشدار داد.
در ضیافت باراک اوباما ده‌ها آمریکایی مسلمان و دیپلمات‌هایی از کشورهای مسلمان در مراسم سالانه افطار در کاخ سفید جمع شدند که ران درمر، سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا نیز حضور داشت.
اوباما گفت: شرایط کنونی در غزه به ما یادآوری می‌کند که وضعیت کنونی غیر قابل تحمل است و تنها راه خروج از آن امنیت حقیقی است که تنها از طریق صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها برقرار می‌شود.
پیش از برگزاری این مراسم کمیته آمریکایی - عربی ضد تبعیض خواستار بایکوت این مراسم از سوی تمام سیاستمدارانی شد که به آن دعوت شده‌اند. درخواست این گروه به دلیل حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی در جریان حمله به غزه و جاسوسی از آمریکایی‌های مسلمان مطرح شده بود.
کد N393559