مجلس مصادیق اشخاصی که حق تاسیس حزب و عضویت در آن را ندارند مشخص کرد

حزب

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصادیق اشخاصی را که از تاسیس حزب و عضویت در احزاب محروم هستند را در ادامه بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا ، بر این اساس تمامی اعضای دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی رژیم طاغوت، ساواک منحله، فراماسون ها، کسانی که در فاصله 28 مرداد 1332 تا 22 بهمن 1357 به وزارت رسیده و یا به عضویت مجالس شورای ملی یا سنا درآمدند ، اعضای موثر رژیم سابق و حزب رستاخیز و اعضای گروهک های غیرقانونی محارب و ضد انقلاب به تشخیص مراجع ذیصلاح از حق تاسیس حزب یا عضویت در آن محرومند.

نمایندگان همچنین محکومان به جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی کشور و کسانی که به موجب احکام قطعی دادگاه ها از حقوق اجتماعی محروم شده اند را از فعالیت حزبی محروم کردند.

اعضای موثر احزاب منحل شده توسط دادگاه که در زمان انحلال عضو موثر باشند از دیگر افرادی هستند که از حق تاسیس حزب یا عضویت در آن محرومند.

همچنین قضات و کارکنان شاغل در وزارتخانه های اطلاعات ، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین پرسنل شاغل در نیروهای نظامی و انتظامی و سایر افرادی که طبق قوانین از عضویت در احزاب و تشکل های سیاسی محروم شده یا می شوند از دیگر افرادی هستند که حق تاسیس حزب یا عضویت در آن را نخواهند داشت.

نمایندگان همچنین بندهای (پ و ت) ماده 5 را برای بررسی بیشتر و رفع ابهامات به کمیسیون ارجاع دادند.

بر این اساس نمایندگان با ماده 5 که در بردارنده مصادیق اشخاص محروم از فعالیت حزبی بود را تصویب کردند و از مجموع 239 نماینده حاضر در صحن علنی امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی ،143 نماینده به آن رای مثبت دادند ، 13 نماینده با آن مخالفت کردند و نظر 13 نماینده دیگر نیز ممتنع بود.

سیام (3) ** 2021 ** د . الف
کد N393519