با آغاز نشست بریکس؛

رئیس جمهوری چین افزایش نقش کشورهای در حال توسعه را خواستار شد

رئیس جمهور چین در نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل گفت: چین در تلاش است تا نقش کشورهای در حال توسعه را در امور بین‌المللی بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین در جهت بهبود نقش کشورهای در حال توسعه در عرصه جهانی، فعالیت خود را با ترویج بانک‌های بین‌المللی توسعه که توسط چین یا تحت قوانین چینی فعالیت می‌کنند، آغاز کرده است. این فعالیت در جهت رقابت با نهادهای بانکی غربی مانند بانک جهانی صورت گرفته است.

کشورهای عضو بریکس، برزیل، چین، هند، روسیه و آفریقای جنوبی، امروز (سه‌شنبه) در نظر دارند تا یک بانک توسعه جدید را به مدیریت شانگهای راه‌اندازی کنند.

چین هم‌چنین درباره راه‌اندازی یک بانک زیرسازی سرمایه‌گذاری آسیایی برنامه‌ریزی می‌کند.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در مصاحبه‌ای با رسانه‌های آفریقای جنوبی اعلام کرد چین تلاش خواهد کرد تا به عنوان قدرت مهم مسئول، نقش بهتری بازی کرده و در زمینه حقوق کشورهای در حال توسعه فعالیت کند.

وی گفت: ما خود را وقف بهبود سیستم اداره بین‌المللی خواهیم کرد و فعالانه تلاش می‌کنیم تا نقش و حق نظر کشورهای در حال توسعه در برنامه‌های بین‌المللی را گسترش دهیم.

شی جینپینگ افزود: ما طرح‌های بیشتری ارائه خواهیم داد.

از طرف دیگر، سایر کشورهای عضو بریکس مانند هند، نسبت به انگیزه چین برای ایجاد سازمان‌های بانکی تردید دارند و معتقدند که چین از این بانک‌ها در جهت منافع خود استفاده می‌کند اما رئیس جمهور چین با رد این نگرانی عنوان داشت که چین خودش به اندازه کافی قوی است.

اقدامات چین در جهت ادعای مالکیت جزایر مورد مناقشه در دریای چین شرقی و جنوبی و هم‌چنین پیشرفت‌های نظامی، منطقه را بی‌ثبات کرده و موجب نگرانی مقامات واشنگتن شده است.

شی جینپینگ در ادامه سفر خود برای امضای قرارداد‌های تجاری به آرژانتین، ونزوئلا و کوبا خواهد رفت.

انتهای پیام

کد N393483