آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار سفیر ایتالیا :

اگر سیاست کشورهای 1+5 امتیازخواهی نباشد به نتیجه می رسیم

مجمع تشخیص مصلحت

تهران - ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ˈمذاکرات هسته ای به نقطه حساسی رسیده استˈ، گفت: اگر سیاست کشورهای 1+5 امتیازخواهی نباشد و انصاف در گفت و گوها حاکم باشد، به نتیجه خواهیم رسید که به نفع ایران و همه کشورهاست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اداره کل روابط عمومی و تبلیغات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه، با ابراز تأسف از شرایط فعلی غزه و آنچه بر مردم مظلوم می گذرد، گفت:رژیم صهیونیستی که نماد تروریسم دولتی در جهان است، بدترین خشونت ها را علیه یک عده انسان بی دفاع مرتکب می شود که در واقع در نوار غزه زندانی هستند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اوضاع منطقه به خصوص افغانستان، سوریه وعراق، گفت: ویروس تروریسم در کشورهای منطقه رو به افزایش است که این برای همه خطرناک خواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اختلافات دولت های منطقه را باعث ایجاد فضای رشد و میدان داری تروریست ها دانست و گفت: چراغ سبزهایی که قدرت های جهانی به تروریست ها و به ویژه دولت غاصب اسراییل می دهند، راه را برای آنان باز می کند و نمی دانند طبیعت ترور، روزی دامن آنها را هم خواهد گرفت، آن گونه که در پرورش و تقویت طالبان و القاعده گرفت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سووال سفیر ایتالیا که «آینده ایران را در ناآرامی های منطقه چگونه می بیند؟»، گفت: جمهوری اسلامی با قدرت دفاعی و حمایت های مردمی و تجربه هایی که برای مقابله با تجزیه طلب ها و گروهک های مسلح دارد، امن ترین کشور منطقه است و خواهد بود.

وی با اشاره به سوابق تمدنی ایران و ایتالیا در تاریخ کهن، بر گسترش روابط دوجانبه تأکید کرد و گفت: اگرچه تحریم های ظالمانه بر روابط سایه انداخته بود، اما آینده، نویدبخش روزهای خوب همکاری بین دولت و ملت ایران و ایتالیاست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اتفاقات عراق، گفت: راه حل همه مسایل سیاسی، گفت وگوها است و این موضوع درعراق که شرایط خاصی دارد، سخت است، ولی ایران به تلاش هایش ادامه می دهد تا مردم عراق بیش از این قربانی جنایت نشوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه، با اشاره به انتخابات پارلمان اروپا که احزاب مخالف اتحادیه اروپا رأی آوردند، گفت: این مسایل نشان می دهد که در فضای سیاسی اروپا مسائل جدیدی در حال رشد است.

لوکا جانسانتی، که مأموریت ایشان به عنوان سفیر ایتالیا در ایران رو به پایان است و برای مسوولیت جدید به کشور متبوع خویش برمی گردد، در این دیدار گفت: تجربیات ارزشمندی از همکاری با ایران دارم و هر جا که باشم، برای تقویت روابط تلاش خواهم کرد.

سفیر ایتالیا، ایران را کشوری باثبات خواند و افزود: خواهان گسترش روابط دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی هستیم و بسیاری از تجّار و شرکت های ایتالیایی آمادگی دارند تا پس از حل مسایل تحریم ها با ایران کار کنند.

لوکا جانسانتی ایران را همکار سنتی ایتالیا دانست و گفت: می دانم با تقویت بخش خصوصی که پیرو اصلاح اصل 44 قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام اتفاق افتاد، زمینه برای همکاری شرکت های خارجی با سرمایه گذاران ایرانی فراهم شده است و ایتالیا، بهترین ظرفیت را برای این همکاری در همه سطوح دارد.

سیام/ 9136 **1449
کد N392751