عملیات تاریخی وبی سابقه شناورسازی کشتی واژگون شده در ایتالیا

واژگون,ایتالیا

رم - ایرنا -پس از گذشت دوسال ونیم از واقعه برخوردکشتی عظیم الجثه تفریحی ˈکوستاکونکوردیاˈ با صخره های جزیره ˈجیلیوˈ در غرب ایتالیا که موجب واژگونی و به گل نشستن آن شد، امروز طی عملیات تاریخی و بی سابقه ای به حالت شناور درآمد.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، در این عملیات که برای نخستین بار در جهان انجام می شود، این کشتی بزرگ از روی صخره ها و سکوی ویژه ای که روی آن تکیه داشت، جدا شده و به حالت شناور درآمد.این کشتی قرار است روز شنبه به سوی بندر جنوا در شمال ایتالیا جهت تخریب، جابجا شود.

ˈفرانکو گابریئلیˈرییس سازمان مقابله با بلایای طبیعی اظهارداشت:تاکنون مشکلی در عملیات شناورسازی این کشتی پیش نیامده و عملیات با موفقیت به جلو می رود و ˈفرانکو پورکلاکیاˈ مسوول انجام این عملیات گفت:کشتی از روی سکویی که بر آن تکیه داشت جدا شد و هم اکنون شناور شده است.

ˈمایکل تامˈ مدیرعامل شرکت ˈکوستاکونکوردیاˈ نیز اظهار داشت: کل هزینه این عملیات تا یک و نیم میلیارد یورو می رسد.

کشتی تفریحی ˈکوستاکونکوردیاˈ که 300 متر طول و 114 هزار تن وزن دارد بر اثر اشتباه ناخدای ان، در ماه ژانویه سال 2012 پس از برخورد با صخره های ساحلی جزیره ˈجیلیوˈ در غرب ایتالیا واژگون شد. این کشتی در عملیات بی سابقه ای در شهریور ماه گذشته، چرخانده شده و بر روی یک سکوی عظیم در 10 مرحله مختلف و با استفاده از مخازن هوا به حالت عادی بازگشت.

برای ساختار مربوط به چرخش کشتی، بیش از 30 هزار تن فولاد (معادل چهار برابر وزن برج ایفل) استفاده شد که دارای شش سکو و 21 ستون است که هر کدام تا عمق 9 متر زیر آب فرو رفته اند.

اروپام ** 2171/1547
کد N392679