اعتراض اسلام‌ آباد به تحرکات مرزی افغانستان/ تلاش برای تقویت اپوزیسیون در پاکستان

آسیا اقیانوسیه

اعتراض اسلام‌ آباد به تحرکات مرزی افغانستان و تصمیم حزب تحریک انصاف پاکستان برای تقویت اپوزیسیون از جمله تحولات مهم این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، یورونیوز از دیدار ملاله یوسف‌ زی دختر نوجوان پاکستانی و مدافع تحصیل دختران با خانواده دختران ربوده شده نیجریه‌ ای توسط بوکوحرام خبر داد.

خبر دیگر اینکه وزارت خارجه پاکستان در بیانیه ای ضمن محکومیت حمله پهپادهای آمریکایی به وزیرستان شمالی این حملات را ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی خود معرفی کرد و تاکید کرد چنین حملاتی تلاشها را برای ایجاد صلح و ثبات در پاکستان و منطقه از بین می برد.

وزارت خارجه پاکستان همچنین ضمن محکوم کردن حمله گروهی از شبه‌ نظامیان افغان به خاک این کشور و تحرکات مرزی افغانستان و لزوم از بین رفتن پناهگاههای تروریست ها تاکید کرد که اسلام آباد اعتراض شدید خود را به کابل در این زمینه اعلام کرده است.

خبر دیگر اینکه شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب پاکستان تولید برق از منابع آبی را از جمله اولویت های دولت پاکستان خواند و از تصمیم دولت برای تکمیل همه پروژه‌های انرژی در این کشور تا سال 2017 خبر داد.

همچنین پس از آنکه طاهر القادری رهبر حزب تحریک عوامی پاکستان از انقلاب در کشور بدون در نظر گرفتن ادعاهای حزب تحریک انصاف مبنی بر تقلب در انتخابات گذشته خبر داد، رهبر این حزب تصمیم به کناره گیری از حزب اتحاد ملی و برقراری اتحاد با حزب مردم پاکستان اصلی‌ ترین حزب مخالف دولت گرفت.

طاهر القادری تلاش می‌کند تا صحنه سیاسی پاکستان را تکان دهد. وی به این کشور بازگشته تا با فراخوان خود، تظاهراتی در حد و اندازه های میدان تحریر مصر برگزار کند.

وی در شهر لاهور تشکلی به نام "منهج‌ القرآن" ایجاد کرده که حدود 500 مدرسه دینی را اداره می‌کند؛ بنا بر ادعای وی، "منهج‌ القرآن" در بیش از 90 کشور، از جمله فرانسه نمایندگی دارد.

القادری که عقیده دارد قدرت در پاکستان به دست مالکان بزرگ و سرمایه‌ داران افتاده، خواهان اصلاحات گسترده است. طاهر القادری، "فساد و تروریسم" را تنها ارمغان دولت پاکستان تاکنون می داند.

بسیاری از رسانه های غربی هدف این روحانی را "تغییر رژیم" در پاکستان عنوان کرده اند که با شعار های موجود در جهان عرب شباهت دارد.