در جلسه کمیسیون حمایت از تولید ملی

قادری: برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دولت در شورای اقتصاد تصویب شده است

اقتصاد مقاومتی

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاستهای کلی اصل44 مجلس گفت: براساس اعلام معاونت برنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برنامه اکثر دستگاه‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی شورای اقتصاد مصوب شده است و بعد از یک بازنگری جزئی آگهی و اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاستهای کلی اصل44 مجلس گفت: براساس اعلام معاونت برنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برنامه اکثر دستگاه‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی شورای اقتصاد مصوب شده است و بعد از یک بازنگری جزئی آگهی و اطلاع رسانی خواهد شد.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،با اشاره به جلسه امروز کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاست های اصل 44 اظهار داشت: در ابتدای جلسه امروز معاونت برنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گزارشی از روند تصویب سیاست های اجرایی و برنامه های هر دستگاه برای 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و چگونگی وضعیت تصویب برنامه های دستگاه ها در شورای اقتصاد را تشریح کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از تصویب برنامه ها باید هر دستگاه شاخص های کمیت پذیر برای ارزیابی و نحوه تأمین منابع و زمان تحقق این شاخص ها را مشخص کنند.

وی افزود: براساس اعلام معاونت برنامه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برنامه اکثر دستگاه ها در شورای اقتصاد مصوب شده است و بعد از یک بازنگری جزئی آگهی و اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاست های اصل 44 گفت: همچنین در این جلسه نقطه نظرات و دیدگاه های نمایندگان مجلس درباره نحوه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شد و نمایندگان انتقاداتی را به دولت به دلیل از دست دادن فرصت و تأخیر دراقدام جدی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح کردند.

قادری با بیان اینکه تهیه نقشه راه برای اجرای اقتصاد مقاومتی خوب است به شرط اینکه اقدامات عملی انجام شود گفت: نمایندگان انتقاد کردند به این موضوع که دولت با گذشت بیش از 5 ماه از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی هنوز درگیر تهیه ساختار و تنظیم برنامه برای حرکت است و التزام عملی و جدی در این زمینه از ناحیه دولت و مجلس انجام نشده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه در ادامه این جلسه معاون اقتصادی وزیر اقتصاد هم گزارشی از اقدامات دولت برای خروج از رکود ارائه کرد، افزود: نماینده دولت اعلام کرد برای تصویب و ارسال لایحه حمایت ازتولید ملی تلاش می کند و این لایحه در راستای اصلاح ساختار اقتصادی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم می شود.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاست های اصل 44 مجلس با بیان اینکه مجلس در حال شناسایی خلاء های قانونی و مزاحمت های قانونی برای بندهای مختلف اقتصاد مقاومتی است،‌ افزود: شناسایی خلاهای قانونی باید با همراهی دولت انجام شود چرا که اقدام مجلس به تنهایی راهگشا نیست و اگر مجلس پشتیبانی دولت را نداشته باشد با گیرها و موانع قانون اساسی برخورد می کند.

قادری گفت: در ادامه ابریشمی مدیرعامل سازمان شهرک های صنعتی و صنایع کوچک و معادن و معاون وزیر صنعت گزارشی از وضعیت شهرک های صنعتی، صنایع کوچک و شهرک های فناوری ارائه کرد و گفت سازمان متبوعش متولی تعدادی منطقه ویژه اقتصادی شده است (11 مورد) که درحال سازماندهی خوشه های صنعتی است.

نماینده مردم شیراز در مجلس راه اندازی تورهای صنعتی برای بازدید از واحدهای صنعتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از دیگر اقدامات این سازمان دانست و گفت: مدیرعامل سازمان شهرکهای صنعتی، قانون بهره‌وری را مانعی برای واگذاری زمین به صورت ملکی به واحدهای تولیدی دانست و عدم سهم گیری از عوارض بر ارزش افزوده برای اداره شهرک های صنعتی را از دیگر مشکلات این سازمان عنوان کرد.

انتهای پیام

کد N392497