نشست سه جانبه ایران، سوریه و سوئیس برای کمک رسانی به مردم سوریه

سوریه,سوییس

تهران - ایرنا - چهارمین نشست سه جانبه ایران، سوریه و سوئیس با هدف بررسی آخرین وضعیت انسانی در سوریه و طراحی راهکارهای مناسب و عملی کمک رسانی به مردم این کشور در ژنو برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، در این نشست رضا عامری مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه، امانوئل بلر مدیر کل امور بشر دوستانه سوئیس و حسام الدین آلا معاون بین الملل وزیر امور خارجه سوریه درزمینه ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه گفت و گو کردند.

حساسیت شرایط انسانی در سوریه، ضرورت برخورد فنی و تخصصی با موضوع انسان دوستانه، احترام به حاکمیت ملی سوریه و ضرورت هماهنگی با دولت و هلال احمر این کشور در ارسال کمک های انسان دوستانه از جمله موضوعاتی بود که در این نشست به عنوان اصول مشترک مورد تاکید قرار گرفت.

مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست، با تشکر از اقدامات دولت سوریه در کمک رسانی و همچنین اهتمام دولت سوئیس به مساله بشردوستانه در سوریه، اراده موجود نزد طرفین سوری و سوئیسی برای استمرار همکاری در بحث انساندوستانه را مورد تقدیر قرار داد.

عامری بر آمادگی کشورمان برای کمک به شکل گیری توافق سوییس و سوریه و اجرایی شدن توافقات در امر کمک رسانی بشردوستانه تاکید کرد.

امانوئل بلر مدیر کل امور بشر دوستانه سوئیس نیز با تقدیر از تلاش های ایران در کمک به موضوع انسان دوستانه در سوریه، موضوع انسانی در این کشور را برای سوییس مهم برشمرد و بر ضرورت اتخاذ گام های عملی برای فعالیت های انسان دوستانه در همکاری نزدیک با دولت و مسوولان سوریه تاکید کرد.

همچنین در این نشست معاون وزیر امور خارجه سوریه، تحریم های اقتصادی و اقدامات گروه های تروریستی را دو عامل اصلی در نابسامانی اوضاع انسانی در این کشور ذکر کرد.

حسام الدین آلا با یادآوری اثرات مستقیم و غیر مستقیم این تحریم ها بر زندگی روزانه مردم به ویژه در زمینه مواد غذایی و دارو ، خواستار رفع این تحریم ها شد.

وی با اشاره به همکاری خوب دولت سوریه با سازمان ملل و دیگر سازمان های غیر دولتی فعال در امر بشردوستانه برای تسهیل کمک رسانی به مناطق مختلف سوریه اظهار داشت: متاسفانه به رغم همه این همکاری ها برخی طرف های خارجی سعی دارند با سیاه نمایی و سروصدای تبلیغاتی ، وضعیت انسانی در سوریه را غیر از آنچه که هست جلوه داده و دولت سوریه را متهم به کارشکنی در امر کمک رسانی کنند.

معاون وزیر امور خارجه سوریه همچنین گزارشی از اقدامات این کشور در زمینه کمک رسانی و تسهیلات ارایه شده در این زمینه ارایه کرد .

در این نشست به پیشنهاد هیات ایران و آمادگی طرف سوری، توافق شد دور پنجم این گفت و گوها در آینده نزدیک در دمشق برگزار شود.

این همکاری سه جانبه، ابتکار عملی است که براساس پیشنهاد ایران شکل گرفته و پیش از این دو نشست در تهران و یک نشست در مشق برگزار شده و نتایج خوبی در پی ریزی زمینه ها و بسترهای کمک رسانی سوئیس به سوریه در پی داشته است.

سیام**2025**1336
کد N392192