کواکبیان به مهر خبر داد:

نامه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به لاریجانی/ دولت نباید از استیضاح بترسد

احزاب و تشکلها

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، با بیان اینکه در جلسه شب گذشته این شورا جنایات رژیم صهیونیستی به شدت محکوم شد، با اشاره به مهلت یک ماهه مجلس به وزیر علوم، گفت: همچنین در این جلسه تاکید شد دولت نباید از استیضاح ترسی داشته باشد، بالاخره مجلس از حق خودش استفاده می کند و دولت هم باید از حق خودش استفاده کند و توضیحاتی که در خصوص مباحث آموزش عالی وجود دارد، به اطلاع مردم برساند.

مصطفی کواکبیان در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به جلسه شب گذشته شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، گفت: این جلسه با حضور قریب به اتفاق گروه‌ها و احزاب عضو تشکیل شد و سه محور در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزود: یکی از محورهای بحث شده در جلسه شورای هماهنگی اصلاحات مهلت یکماهه مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم برای انجام بعضی درخواست‌ها بود، ما امیدواریم همه چیز بر مبنای قانون پیش برود و بحث های خطی و جناحی و شخصی بر این موضوع سایه نیندازد.

کواکبیان با بیان اینکه عزل و نصب روسای دانشگاه ها از حیطه اختیارات وزیر است، گفت: بر اساس قانون وزیر باید بتوانند این عزل و نصب ها را انجام دهد و نمی شود به وزیر بگوییم که شما باید فلان فرد را نصب و یا فلان فرد را عزل کنید.

وی تصریح کرد: همچنین در این جلسه تاکید شد دولت نباید از استیضاح ترسی داشته باشد، بالاخره مجلس از حق خودش استفاده می کند و دولت هم باید از حق خودش استفاده کند و توضیحاتی که در خصوص مباحث آموزش عالی وجود دارد، به اطلاع مردم برساند.

رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، همچنین با اشاره به حوادث دلخراش فاجعه غزه ادامه داد: حملات وحشیانه و ددمنشانه صهیونیست ها به غزه که منجر به شهید شدن بیش از 150 نفر از مردم فلسطین شده است و یک سوم این شهدا نیز زنان و کودکان هستند، در این جلسه به شدت محکوم شد.

وی گفت: قرار شد به مناسبت روز قدس بیانیه مفصلی در مورد ابعاد مختلف جنایت صهیونیست ها صادر کنیم  که در آن بیانیه  وظیفه ای که مسلمان ها و دولت های اسلامی سال جاری برای برپایی بهتر روز قدس دارند، به آن اشاره شده است.

کواکبیان همچنین بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب که در صحن علنی مجلس در حال بررسی است را از دیگر محورهای جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نام برد و گفت: قرار شد ما یک نامه ای به رئیس مجلس بفرستیم و دغدغه های خودمان را در خصوص اصلاح قانون احزاب بیان کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد طرح فعالیت احزاب باید نگاه توسعه محور باشد ادامه داد: رویکرد این طرح باید براساس توسعه سیاسی باشد و نه نگاه محدودکننده و نگاه صرفا حکومتی و امنیتی.

رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: ما نمی گوییم که این طرح جنبه مثبت ندارد ولی اگر قرار باشد بخاطر دو سه نکته مثبت ما قانون فعلی را تغییر دهیم ترجیح می دهیم که قانون فعلی تغییری پیدا نکند؛ اگر قرار باشد نگاه جامعی به قانون احزاب داشته باشیم باید نکاتی در این طرح جدید مدنظر قرار گیرد.