فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایلنا:

حضور وزرا در وین می‌تواند فراهم‌كننده توافق باشد/حضور وزرا برای برهم زدن نیست

سیاست خارجی

این دیدارها می‌تواند موجب ایجاد روحیه تعامل، انعطاف‌پذیری و همكاری بیشتری شده و اراده سیاسی طرفین برای رسیدن به توافق را نشان می‌دهد كه شانس رسیدن به توافق را ایجاد می‌كند.

یك تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با مثبت دانستن حضور وزرای خارجه 1+5 در وین تاكید كرد: حضور وزرا برای برهم زدن نیست بلكه برای تثبیت مذاكرات كارشناسی است و می‌تواند فراهم‌كننده یك توافق جدید باشد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص حضور برخی از وزرای 1+5 در وین و مذاكرات دوجانبه‌شان با وزیر امور خارجه كشورمان گفت: حضور وزرا در یك مذاكرات نشان از این دارد كه مذاكرات در حال رسیدن به توافق است یا آن مذاكرات با اختلافات اساسی روبه‌رو شده كه كارشناسان و معاونین نمی‌توانند تصمیم‌گیر باشند و وزرا با اختیارات بالاتر می‌آیند و تصمیم‌گیری می‌كنند.

وی با اشاره به صحبت‌های سیدعباس عراقچی مذاكره‌كننده ارشد كشورمان مبنی بر اینكه حدود 60 تا 70 درصد متنن توافق، تفاهم ایجاد شده است، اظهار داشت: اینكه 60 تا 70 درصد متن را توافق داریم،‌ یعنی 30 تا 40 متن را توافق نداریم و اختلافات همچنان باقی است كه برای حل این اختلافات، باید مقامات بالاتر تصمیم‌گیر باشند.

این كارشناس مسائل بین‌الملل با تاكید بر اینكه حضور وزرا برای برهم زدن نیست بلكه برای تثبیت مذاكرات كارشناسی است، تصریح كرد: حضور وزرا نشانه پیشرفت مذاكرات و امری مثبت است كه این حضور می‌تواند فراهم‌كننده یك توافق جدید باشد.

فلاحت‌پیشه با اشاره به مذاكرات ژنو در آبان سال گذشته یادآور شد: در آبان سال گذشته وزرا در ژنو برای رسیدن توافق جمع شدند و پس از اینكه مذاكرات به نتیجه نرسید، آنها از بروز این مسئله اظهار ناراحتی كردند و پس از صحبت‌های بیشتر به ژنو برگشتند و توافق حاصل شد. این حضور می‌تواند نشاندهنده نوعی اطمینان خاطر برای رسیدن به توافق باشد چراكه وزرا برای شكست جمع نمی‌شوند.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم افزود: این دیدارها می‌تواند موجب ایجاد روحیه تعامل، انعطاف‌پذیری و همكاری بیشتری شده و اراده سیاسی طرفین برای رسیدن به توافق را نشان می‌دهد كه شانس رسیدن به توافق را ایجاد می‌كند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی در پایان شانس رسیدن به توافق جامع نهایی را بیش از 60 درصد دانست. 

کد N391834