بیانیه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک درباره جنایات در غزه

سیاسی

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران پیرامون جنایات در غزه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«چند ماهی است، کودکان در منطقه ما و در تعدادی از کشورها، آماج حملات تروریستی و تجاوزات بی شرمانه هستند.

پیمان نامه حقوق کودک که پس از سالها همفکری و مطالعه چالش‌ها و اقدامات با اجماع اکثریت کشورها به تصویب رسیده است محوری ترین موضوعش تضمین حمایت‌های لازم از کودکان به منظور رعایت مصالح عالیه آنان است، کشورهای دنیا این معاهده را به دلیل اهمیت دوران کودکی و نوجوانی بدون کمترین تردیدی پذیرفتند و آن را ملاک عمل قرار دادند، اما متاسفانه در هفته های اخیر در برابر چشمان میلیونها انسان آزاداندیش و سازمانهای مسئول منطقه ای و بین المللی بدیهی ترین حقوق کودکان یعنی "حق حیات"، توسط متجاوزین به حقوق انسانها نقض و از سوی تکفیری ها در کشورهای سوریه و عراق و در روزهای اخیر توسط جنگنده های رژیم غاصب اسرائیل در نوار غزه و سرزمین های اشغالی ناجوانمردانه این حق مسلم سلب می گردد.

موازین بین المللی در بدترین شرایط جنگی و مخاصمات مسلحانه بر حفظ حقوق کودکان تاکید دارد و از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهد به هیچ وجه زندگی کودکان به خطر نیفتد. در این تعهدات، تاکید می‌شود که حقوق کودک نیازمند حمایت ویژه بوده و گرفتار کردن کودکان در وضعیت های مناقشات مسلحانه و حمله مستقیم به مناطقی که کودکان بخشی از جمعیت آن به شمار می‌روند مسئولیت جهانی دارد. علی‌ایحال با توجه به تمامی این اصول، متجاوزین بدون کمترین توجهی به این موازین به قتل عام کودکان، ربایش آنان و حملات گسترده هوایی به مناطقی که عمده ساکنین را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهد، اقدام می‌نمایند.

مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اقدامات ضد بشری، از سازمان های مسئول بین المللی به ویژه کمیته حقوق کودک سازمان ملل و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تقاضا دارد به فوریت مداخله و امنیت لازم را برای کودکان در مناطق مذکور تضمین نمایند.

انتهای پیام

کد N391769