تشدید درگیری‌ها در حومه لوهانسک

درگیری‌ها بار دیگر در نزدیکی شهر لوهانسک اوکراین که در کنترل جدایی‌طلبان حامی روسیه است، افزایش پیدا کرده و جدایی‌طلبان آن را به حمله تانک‌های دولتی برای بازپس گرفتن شهر نسبت داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایگور استرلکوف، رهبر نظامی جدایی‌طلبان حامی روسیه اعلام کرده که نیروهایش ستونی از وسایل زرهی دولتی که از جنوب و شرق می‌آمدند را عقب رانده است.

منابع نزدیک به دولت اوکراین هم گزارش داده‌اند که در جنوب و غرب این شهر ۴۲۵ هزار نفری درگیری‌هایی روی داده است.

روز یکشنبه آلمان و روسیه کی‌یف و جدایی‌طلبان حامی مسکو را به مذاکرات مستقیم ترغیب کردند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیداری کوتاه در شهر ریو دو ژانیروی برزیل پیش از بازی فینال جام جهانی خواستار برگزاری این گفت‌وگوها از طریق تماس ویدئویی شدند.

سخنگوی کرملین گفت که دو رهبر توافق نظر دارند که اوضاع در اوکراین به سمت وخامت بیشتر می رود.

به گزارش بی.بی.سی، جدایی‌طلبان هوادار روسیه از زمان اعلام استقلال در لوهانسک و دونتسک در ماه آوریل مشغول نبرد با کی‌یف بوده‌اند.

قرار بود پوتین و پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین ملاقات کنند اما این دیدار به علت لغو شرکت رهبر اوکراین در مسابقه نهایی جام جهانی انجام نشد.

رهبر نظامی جدایی‌طلبان حامی روسیه گفت که آنها دو ستون از وسایل زرهی را که شمار آنها بین ۴۰ تا ۷۰ دستگاه بود، عقب زده اند.

نیروهای ارتش روز یک‌شنبه وارد روستای سابیوکا در غرب لوهانسک شدند. پس از آن تیراندازی شروع شد و ساکنان منطقه به پناهگاه‌ها رفتند.

درگیری‌ها همچنین بعد از ظهر یک‌شنبه درست در جنوب لوهانسک در روستای هیوریوکا و رزکشینی گزارش شده است.

انتهای پیام

کد N390780