دیدارهای دوجانبه ظریف با وزیران خارجه آمریکا و انگلیس

سیاسی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دیدار به منظور پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران و پس از ملاقات ظریف با وزیران خارجه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) انجام شده است.

وزیر خارجه ایران هم‌چنین دیدار جداگانه‌ای با ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلستان داشت.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت وگو با العربیه گفته بود شکاف بزرگی بین دو طرف در مورد غنی سازی اورانیوم و دستگاه های سانتریفیوژ دیده می شود و حل این مسائل نیاز به توافق دارد. پیشرفت هایی در مسائلی که ایرانی ها درباره آنها انعطاف نشان داده اند به دست آمده ولی همچنان شکاف های بزرگی وجود دارد.

ظریف امروز در مصاحبه با شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز گفت: ایران هیچ منافعی در تولید سلاح هسته‌ای ندارد و یادآور شد که این سلاح‌ها می‌تواند نفوذ ایران را در منطقه کاهش دهد.

محمدجواد ظریف اظهار کرد: ما هیچ منافعی برای تولید سلاح هسته‌ای در ایران نمی‌بینیم و ایران قادر است گام‌های لازم برای متقاعد کردن جهانیان در این خصوص که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم، بردارد.

همچنین سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نیز دراین رابطه گفته است: خواسته همه ما این است که حضور وزرا باعث راهگشایی در مذاکرات شود و تصمیمات سخت سیاسی از سوی آنها گرفته شود، و توقع داریم با توجه به بحث‌های کارشناسی بسیار زیادی که انجام شده است، حضور وزرا بتواند کمک کند که راه حلی پیدا شود و تصمیماتی گرفته شود که مذاکره را به سرانجام خود نزدیک کند.

عراقچی با این حال تأکید کرد: اگر با حضور وزرا نتوانیم به این جمع بندی برسیم، طبیعتا کار بسیاری سخت تری خواهیم داشت و ممکن است که در 20 جولای هم نتوانیم به نتیجه برسیم.

وی افزود: اگر توسط وزرا راهگشایی صورت بگیرد، بعید نیست که ما بتوانیم تا 20 جولای مذاکرات را به انجام برسانیم؛ ولی اگر این راهگشایی صورت نگیرد و اختلافات ادامه داشته باشد، احتمال می دهم که مجبور شویم مذاکرات را تمدید کنیم البته اگر امید رسیدن به توافق باشد.

عراقچی اظهار داشت: اگر احساس کنیم که در تاریخ 20 جولای ادامه مذاکرات فایده ای ندارد قطعا این کار را نخواهیم کرد؛ به هر حال در آن زمان تصمیم می‌گیریم.

انتهای پیام

کد N390597