ابراز تاسف یک مقام چینی از کشتار مردم غزه

سیاسی

فرستاده ویژه دولت چین در امور خاورمیانه که در ادامه سفر منطقه‌یی‌اش در تهران به سر می‌برد عصر یک‌شنبه با معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران ملاقات و درباره مسایل منطقه‌یی و به ویژه تحولات جاری در عراق، گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وو سی، فرستاده ویژه دولت چین در این دیدار، با ارائه گزارشی از سفر اخیر خود به کشورهای منطقه، تحولات را عمیق، حساس و برای صلح و امنیت جهانی بسیار خطرناک توصیف کرد.

او با ابراز تاسف از کشتار مردم فلسطین و هم‌چنین حملات تروریستی داعش به عراق، بحران اخیر در عراق را ناشی از حمله آمریکا و متحدانش در سال 2003 به عراق دانست که البته بحران 3 سال اخیر سوریه نیز در شکل گیری آن موثر بوده است.

وو سی ضمن تاکید بر حمایت کشورش از دولت عراق در مبارزه با تروریزم، اظهار امیدواری کرد که احزاب و جناح‌های مختلف عراق هر چه سریع‌تر بتوانند روند سیاسی موجود این کشور را تکمیل کنند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه کشورمان نیز در این دیدار حوادث جاری در فلسطین را مشکوک و بهانه‌جویی نیروهای صهیونیستی برای سرکوب مردم بی‌دفاع غزه دانست که از فرصت‌طلبی و تحلیل غلط آنان از تحولات جاری در منطقه نشات گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان، با تشریح سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه، بحران عراق را نتیجه یک توطئه دانست و گفت: همه کشورها باید به تعهد خود برای مبارزه با تروریزم پایبند باشند و از دولت و ملت عراق در این راه حمایت کنند.

وی بر ضرورت مقابله هم‌زمان دولت عراق با تروریست‌های داعش – بعثی و تکمیل پروسه سیاسی و انتخاب رییسان مجلس و جمهوری و نخست‌وزیر تاکید کرد.

امیرعبداللهیان مواضع مشترک تهران، مسکو و پکن را در مقابل بحران سوریه درست خواند و بر ادامه این مواضع اصولی در عراق تاکید کرد.

دو طرف در این دیدار، تحرکات تروریستی اخیر در عراق را برای منطقه و جهان خطرناک توصیف و بر ضرورت همکاری جامعه بین‌المللی برای مقابله با پدیده شوم تروریزم تاکید کردند. هم‌چنین دو طرف حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق، وحدت سیاسی، مبنا قرار دادن قانون اساسی، مخالفت با تجزیه این کشور، مخالفت با مداخله خارجی از سوی آمریکا یا هر کشور دیگر، مبارزه با تروریزم، کمک به دولت عراق در مبارزه با تروریزم داعشی – بعثی، پایبندی به نتایج انتخابات عراق این کشور را از اصول سیاست‌های خود معرفی کردند.

وو سی در بخش دیگری از اظهارات خود، مواضع کشورش در بسیاری از مسایل منطقه‌یی از جمله فلسطین، سوریه و عراق را با مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران مشترک توصیف کرد و گفت: چین به شدت با تحمیل هر نوع راه‌حلی از بیرون از عراق به این کشور مخالف است.

او بر ضرورت تداوم رایزنی‌های دو کشور در مسایل منطقه‌یی و بین‌المللی تاکید کرده و گفت دو کشور ایران و چین باید در این مسایل در یک زاویه راهبردی همکاری‌های خود را ادامه دهند.

انتهای پیام

کد N390542