آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و اروپا در وین

وزیران خارجه ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان در حضور کاترین اشتون در وین با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزیران خارجه 3 کشور اروپایی عضو 1+5 امروز برای گفت‌وگو و تبادل نظر در رابطه با موضوعات مربوط به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 امروز (یک‌شنبه) وارد وین شدند.

پیش از این کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از وزیران خارجه کشورهای عضو 1+5 خواسته بود که برای تسریع در روند مذاکرات با ایران به وین سفر کنند.

دقایقی قبل مجمد جواد ظریف، لوران فابیوس، ویلیام هیک و فرانک والتر اشتاین مایر دیدار کرد.

سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان دراین باره گفته بود: زمان به سرعت می گذرد با این حال ما هنوز در موقعیتی نیستیم که جمع بندی کنیم که آیا امیدی به رسیدن به نتیجه هست یا نیست؛ و هنوز زود است و نمی توانیم قضاوت کنیم. اختلافات کماکان در موضوعات مهم وجود دارد.

عراقچی با این حال خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا راه حل‌هایی را برای این اختلافات پیدا کنیم و اختلافات را کم کنیم و مواضع را به هم نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: ولی درباره اینکه آیا این کار شدنی هست یا نیست، باید بگوییم که هنوز زود است که نتیجه بگیریم و حتما امیدوار هستیم که به نتیجه برسیم ولی نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که این کار صورت خواهد گرفت.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: تقریبا در همه موضوعات مهم اختلاف وجود دارد و نتوانستیم در هیچ موضوعی اختلاف را کم کنیم. البته در بعضی از مسائل اختلافات کمتر شده و در بعضی از مسائل راه حلهایی ارائه شده است و گزینه‌های مختلفی پیشنهاد شده و در خصوص این گزینه‌ها کار می کنیم.

عراقچی تأکید کرد: با این حال موضوعات اصلی کما کان مورد مذاکره است.

قرار است پس از پایان این دیدار ، ملاقات های دو جانبه با این وزیران خارجه انجام شود.

ظریف امشب قرار است با جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز دیدار کند.

گفت وگو با معاون وزیر خارجه روسیه فردا(دوشنبه) انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N390520