آلن ایر: جان کری برای کم کردن شکاف‌ها به وین می‌رود

سیاسی

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه در گفت‌وگو با صدای آمریکا، حضور جان کری وزیر امور خارجه این کشور در مذاکرات جاری هسته‌ای در وین را مفید خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلن ایر افزود: کری، با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سایر وزیران خارجه که امکان حضور در وین را داشته باشند، دیدار و گفت‌وگو می‌کند تا روند مذاکرات را ارزیابی کند.

او با اشاره به این تصمیم و با ابراز امیدواری از این که حضور جان کری و سایر وزیران خارجه درگیر در مذاکرات بتواند به کم کردن شکاف‌ها کمک کند، گفت: هدف ما هنوز رسیدن به یک توافق نهایی و جامع، قبل از ضرب الاجل ۲۹ تیرماه یا همان ۲۰ ژوییه است.

ایر درباره روند دوره ششم مذاکرات ایران و 1+5 در وین، افزود: پیشرفت‌هایی داشتیم و همه ما با جدیت و حسن نیت و احترام متقابل تلاش می‌کنیم تا به توافق جامع برسیم؛ ولی با این وجود کماکان شکاف‌های عمده، یا به قول عراقچی محتوایی، سر جای خودشان است.

وی درباره گمانه‌زنی‌هایی که در مورد حضور نیافتن سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و وجود اختلاف نظر میان اعضای گروه 1+5 مطرح است، گفت: همیشه میان اعضای 1+5 وحدت بوده و هست و بسیار تلاش می‌کنیم که این وحدت حفظ شود؛ این وحدت درونی 1+5 ضعیف و کمرنگ نشده و این یکی از نقاط قوت ماست.

ایر ادامه داد: برای بعضی‌ها ممکن است مقدور نباشد که همین الان به وین بیایند، ولی نمایندگان آن‌ها این‌جا حضور دارند و این نمایندگان، می‌توانند به وزیران خارجه کشورشان گزارش بدهند.

او در مورد احتمال تمدید مذاکرات وین و موضع کنگره آمریکا در این‌باره گفت: کنگره شریک کاخ سفید و قوه مجریه است ... ما همیشه با اعضای کنگره مشورت و رایزنی می‌کنیم و این‌بار هم خواهیم کرد؛ و با جود این که بعضی مواقع اختلاف نظرهایی درباره بهترین راه برای رسیدن به هدف وجود دارد، ولی هیچ اختلافی در مورد هدف مشترک ما یعنی اطمینان از ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N389809