"انگلیس با استقلال اسکاتلند نابود می‌شود"

سیاسی

وزیر خزانه داری سابق انگلیس هشدارداد چنانچه اسکاتلند مستقل شود، نقش انگلیس به عنوان یک "قدرت جهانی" خاتمه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، آلیستر دارلینگ، وزیر خزانه داری سابق انگلیس که کمپین مخالفت با جدایی اسکاتلند را رهبری می‌کند، گفت: در آن صورت سایر کشورها فرصت را مغتنم می‌شمارند تا از آنچه که از بریتانیای تهی باقی مانده بردارند، در آن صورت بریتانیا موقعیت خود را به عنوان قدرت جهانی، اقتصادی و اروپایی از دست می‌دهد.

وی در مصاحبه با میل قاطعانه تاکید کرد که مردم اسکاتلند قطعا در رفراندوم ماه سپتامبر به جدایی از انگلیس "خیر" خواهند گفت.

وی همچنین مدعی شد که الکس سالموند، وزیر اول اسکاتلند از روش‌های "قلدرمابانه" برای ساکت کردن مخالفان استفاده می‌کند چرا که می‌داند با شکست مواجه می‌شود.

این مقام سابق انگلیس گفت که مردم اسکاتلند از تبعات جدایی و رای "آری" آگاهند و در آن صورت قدرت رای دهی انگلیس در بروکسل که براساس جمعیت سراسری است، از بین می‌رود. همچنین ممکن است که انگلیس از کرسی عالی سازمان ملل و صندوق بین المللی پول بیرون انداخته شود.

دارلینگ گفت: تبعات رای آری خیلی بیشتر از آن است که مردم فکرش را بکنند. ما دیگر نمی‌توانیم انگلیس سابق باشیم چرا که بخش جغرافیایی بزرگی از ما جدا می‌شود. در آن صورت اتحادیه اروپا بدون شک می‌گوید، خب! خیلی از چیزها را می‌توان الان به دست آورد و خصوصا حق رای انگلیس. در چنین شرایطی انگلیس می‌تواند کرسی شورای امنیت را همه از دست بدهد و از آن مهمتر غرور انگلیس است که از دست می‌رود و این کشور نابود می‌شود.

برخی بر این باورند که چنانچه آلیستر دارلینگ بتواند جلوی استقلال اسکاتلند را بگیرد و اتحاد 300 ساله آن را با بریتانیا حفظ کند، بار دیگر به عنوان وزیر خزانه‌داری به کابینه دولت باز می‌گردد و به اد میلبند، رهبر حزب کارگر کمک می‌کند تا در انتخابات سراسری سال آینده میلادی پیروز شود.

انتهای پیام

کد N389619