ابراهیم جعفری: سازمان ملل از تنش بغداد و اربیل بکاهد

سیاسی

ابراهیم جعفری از سازمان ملل خواست تنش حاصل شده میان بغداد و اربیل را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، ابراهیم جعفری، رئیس ائتلاف اتحاد ملی در بیانیه‌ای بعد از نشستش با جورجی بوستن، معاون نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق گفت: سازمان ملل باید در زمینه نزدیک کردن دید‌گاه‌های میان گروه‌های عراقی هماهنگی و ایفای نقش کند و از تنش حاصل شده میان دولت مرکزی عراق و منطقه کردستان بکاهد.

وی بر لزوم همکاری فراکسیون‌ها و گروه‌های ملی برای موفقیت جلسه امروز پارلمان و سرعت تعیین رئیس پارلمان، رئیس جمهور و نخست وزیر تاکید کرد.

ابراهیم جعفری در این دیدار با جورجی بوستن در خصوص اوضاع امنیتی و سیاسی اخیر عراق و همچنین درباره عملیات نظامی علیه گروه‌های تروریستی که اخیرا کشور با آن رو به روست بحث و گفت‌وگو کرد.

محمد خلیل، نماینده ائتلاف کردستان اعلام کرد: از آنجایی که نوری مالکی برای تصدی پست نخست وزیری و باقیماندن در قدرت پافشاری می‌کند جلسه پارلمان به تاخیر خواهد افتاد.

وی در پایان افزود: کردها هنوز تصمیم نگرفته‌اند که در این نشست حضور داشته باشند یا خیر.

این در حالی است که شبکه سومریه نیوز اعلام کرد که کردها به دلیل شرایط بد آب و هوایی در جلسه امروز پارلمان شرکت نمی‌کنند. بغداد به دلیل شرایط نامساعد جوی تصمیم گرفت پرواز نمایندگان کرد از اربیل را برای حضور در جلسه امروز پارلمان تا ظهر به تاخیر بیندازد.

محسن سعدون از نمایندگان عراقی به این شبکه گفت: نمایندگان اتحادیه دموکرات و اتحادیه اسلامی کردستان که تعداد نمایندگان‌شان 29 تن است به فرودگاه اربیل رفتند اما مسوولان مربوطه در فرودگاه بغداد به فرودگاه اربیل اعلام کردند که به دلیل شرایط بد هوا نمی توانند از هیچ هواپیمایی استقبال کنند.

وی افزود: بخش‌های مربوطه به آنها اعلام کرده‌اند که احتمال پرواز ساعت 12 ظهر در صورت بهبود وضعیت هوا فراهم است و به نظر من این امر موجب محرومیت نمایندگان کرد از حضور در جلسه امروز پارلمان می‌شود.

همچنین نماینده ویژه بان کی مون در عراق نسبت به گرفتار شدن این کشور در حالتی از آشوب در صورت شکست در تشکیل دولت هشدار داد و از تمامی اعضای پارلمان خواست در جلسه امروز (یکشنبه) برای انتخاب رئیس پارلمان شرکت کنند.

انتهای پیام

کد N389518