هیات وزیران تصویب کرد

اختصاص مبلغ دو هزار و 570میلیارد ریال تسهیلات بانکی به آسیب دیدگان ناشی از بارش برف

هيات دولت,مازندران

هیات وزیران با اختصاص مبلغ دوهزار و پانصد و هفتاد میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به آسیب دیدگان ناشی از بارش سنگین برف و سرمازدگی در استانهای مازندران ،گیلان ،گلستان واردبیل موافقت کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیات وزیران در جلسه 15 /4/ 1393 به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور وبه استناد اصل 138 قانون اساسی موافقت کرد مبلغ دوهزار و پانصد و هفتاد میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت توسط بانک مرکزی از طریق بانک عامل به شرح جدول زیر با معرفی دستگاه‌های اجرایی ذی ربط در استان‌های مازندران گیلان گلستان واردبیل با هماهنگی استانداری ( در قالب کارگروه موضوع بند د تبصره 11 قانون بودجه سال 1393 ) به آسیب دیدگان ناشی از بارش برف سنگین وسرمازدگی پرداخت شود.

بر اساس این مصوبه بانک مرکزی هم موظف شد نسبت به استمهال تسهیلات سر رسید شده در بخش های کشاورزی وتولیدی به مدت سه سال به تشخیص کارگروه بند د تبصره 11 قانون بودجه سال 1393 ، بر حسب نوع فعالیت های تولیدی با رویکرد بهره مندی حداکثری خسارت دیدگان اقدام کند .بارمالی این موضوع هم پس از اعلام بانک یاد شده در لایحه بودجه سال های بعد پیش بینی خواهد شد.

همچنین تعیین حداکثر سقف تسهیلات پرداختی ، موضوع بند 1 و تعیین حداکثر سقف تسهیلات دریافتی قابل استمهال تا مدت سه سال ، موضوع بند 2 بر حسب نوع فعالیت های تولیدی، صنعت وخدمات با رویکرد بهره مندی حداکثری خسارت دیدگان از برف سنگین وسرمازدگی بر عهده استانداری ها است.

بر اساس مصوبه دولت در استفاده از تسهیلات اعطایی هم رعایت موارد زیر الزامی است:

الف-داشتن پوشش بیمه ای مناسب به عنوان پیش شرط استفاده از تسهیلات در بخش‌های یاد شده

ب-اصلاح وتغییر الگوی کشت از طریق ترویج کاشت محصولات و پایه های مقاوم به سرما ویخ زدگی در مواردی که منجر به بازسازی یا نوسازی باغات می شود.

ج-رعایت اصول ونظارت دقیق فنی در بازسازی، بهسازی، ایمن سازی ومقاوم سازی واحد های تولیدی، صنعت وخدمات در برابر حوادث غیر مترقبه.

همچنین بر اساس مصوبه هیات دولت اشخاصی که از این تسهیلات بانکی استفاده می کنند نمی توانند از مزایای استمهال سه ساله تسهیلات دریافتی و بالعکس مقرر در این مصوبه بهره مند شوند.

معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور هم پرداخت یارانه سود وکارمزد ( پنج درصداز نرخ های مصوب شورای پول واعتبار به بخش های کشاورزی، تولیدی، صنعت و خدمات) و مانده مطالبات معوق شامل اصل وسود تسهیلات اعطایی به خسارت دیدگان ناشی از بارش برف و سرمازدگی در استان‌های یاد شده را تضمین وتعهد می کند که هزینه یادشده پس از اعلام بانک مرکزی در لایحه بودجه سال بعد پیش بینی ومنظور و به شبکه بانکی پرداخت می شود.این تضمین نافی مسئولیت بانک های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

همچنین طبق مصوبه دولت بانک مرکزی واستانداری های مازندران ،گیلان،گلستان و اردبیل موظف شدند گزارش عملکرد منابع یاد شده را در مقاطع زمانی سه ماهه به معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور ارسال کنند.

این مصوبه در تاریخ 18 /4/ 1393 از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است.

انتهای پیام

کد N389495