موافقت رئیس جمهوری افغانستان با مطالبات نامزدهای انتخاباتی/ کرزای: به خاطر رفع سوء تفاهم وساطت سازمان ملل را پذیرفتیم

آسیا اقیانوسیه

موافقت رئیس جمهوری افغانستان با مطالبات نامزدهای انتخاباتی و اظهارات حامد کرزای درباره پروسه انتخابات از جمله تحولات مهم این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های افغان، حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان ضمن پذیرش درخواست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای تعویق در مراسم تحلیف تاکید کرد آرزوی مردم افغانستان داشتن یک حکومت نیرومند است.

یان کوبیش نماینده سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز ضمن ابراز خوشبینی درباره توافقات انجام شده بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، افغانستان را یک متحد استراتژیک برای آمریکا برشمرد.

کرزای با تاکید بر لزوم آغاز هرچه سریعتر تفتیش آرا با هدف تعیین سرنوشت آرای ملت افغانستان تاکید کرد که مراسم تحلیف را تا تکمیل‌ شدن پروسه تفتیش آرا به تعویق می اندازد.

کرزای ضمن ابراز امیدواری درباره پذیرش درخواست نامزدها از سوی کمیسیون های انتخابات و انجام پروسه در حضور ناظران بین المللی گفت: پس از انتخابات ۲۰۰۹ در پی این بودم که نهادهای انتخاباتی ملی شوند اما برای رفع سوء تفاهم و برای سرعت کار پادرمیانی سازمان ملل را قبول کردیم.

کرزای پس از نشست خبری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با جان کری ضمن حمایت از تفتیش صد در صدی آراء تاکید کرد که به دنبال ملی شدن نهادهای انتخاباتی بودیم.

وی همچنین از کمیسیون های انتخاباتی خواست تا به منظور برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور آینده پروسه تفتیش آرا را در سریع ترین فرصت ممکن انجام دهند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این نشست گفت در مقطع حساس زمانی قرار داریم و شاهد انتقال صلح آمیز قدرت سیاسی از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگر خواهیم بود. آمریکا نیز در کنار مردم افغانستان خواهد بود و از افغانستان و حکومت آن حمایت خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: تفتیش آرا تحت نظارت جامعه جهانی مطابق پیشنهاد یوناما و با حضور ناظران هر دو ستاد، صورت می‌گیرد و این تفتیش مطابق بهترین معیارهای بین المللی انجام می شود.