شهریاری: مشکل عفاف و حجاب فقط با کار فرهنگی حل نمی‌شود

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله حجاب و عفاف با بیان این‌که عده ای در خیابان‌های کلان‌شهرها بی‌عفتی را به نمایش گذاشته‌اند، گفت: عده‌ای ساده‌لوح فکر نکنند مشکل حجاب و عفاف را فقط با کار فرهنگی می توان حل کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسینعلی شهریاری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس عنوان کرد: امت اسلامی این روزها در سوگ عزیزان خود در فلسطین نشسته و کشورهای اسلامی که فقط با بستن شیرهای نفت خود می‌توانند نه فقط اسرائیل بلکه دنیا را به زانو درآورند نه تنها کمکی نمی‌کنند بلکه همراه صهیونیست‌هایی هستند که با چراغ سبز خود مدعیان حقوق بشر و دموکراسی فجیع‌ترین جنایت‌ها انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: کشورهایی که تا بن دندان مسلح به انواع کلاهک‌های هسته‌ای هستند و انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را برای ایران نمی‌خواهند، ثابت کرده‌اند که فقط زبان زور را می‌شناسند لذا از تیم مذاکره‌کننده انتظار داریم که ذره‌ای از منافع ملی عدول نکرده و فرمایشات رهبری را مو به مو اجرا کنند.

شهریاری در بخش دیگری از نطق خود به مسئله عفاف و حجاب پرداخت و گفت: متأسفانه عده‌ای این روزها در خیابان‌های کلان‌شهرها بی‌عفتی و بی‌حجابی را به نمایش می‌گذارند. قطعا این تحرکات از قبل ساماندهی شده و اعتقادات دینی مردم را نشانه رفته است. عده‌ای ساده‌لوح فکر نکنند صرفا با مسائل فرهنگی می‌توان این مسئله را حل کرد بلکه باید با استفاده از عوامل قانونی نیز برای مقابله با این هنجارشکنی استفاده کرد.

نماینده مردم زاهدان از دولت خواست: زمینه‌های حذف سه دهک بالا از یارانه‌ها را فراهم کند و به قولی که به محرومین داده تا سهم آنها را افزایش دهد عمل کند و ادامه داد یکی از علل فساد و فحشاء فقر است که باید چاره‌جویی اساسی شود.

او همچنین عنوان کرد: به علت کمبود درآمدها این نگرانی وجود دارد که در بخش سلامت دچار مشکل شده و موجب ناامیدی مردم در بخش بهداشت و درمان شویم.

این عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به نرخ بالای بیکاری در شهرهای این استان و با نام بردن از شهرهای سراوان و زابل که جزء بیست شهر اول بیکاری هستند گفت: وجود نرخ بیکاری بالا نشان‌دهنده ضعف مدیریت در دو دهه اخیر است. اکثر بیکاران دارای تحصیلات عالیه هستند و برای کسب آن هزینه‌های زیادی را به دانشگاه پرداخت کرده‌اند و متأسفانه الان وبال گردن پدر و مادرشان هستند.

شهریاری از نظام دیوانی نیز انتقاد کرد که باعث چرخش مدیران ضعیف در پست‌های مختلف می‌شود و تأکید کرد که انتصابات بر اساس شایسته سالاری نبوده و عوامل مختلفی در آن دخیل است.

شهریاری با برشمردن ویژگی‌های بالقوه سیستان و بلوچستان مثل گردشگری، حمل ونقل و ترانزیت به آسیای میانه‌، دسترسی به آب‌های آزاد، محیط زیست و دانشگاه که ظرفیت زیادی از نظر نیروی انسانی در خود جای داده، گفت که این موارد استعدادهای بالقوه‌ای هستند که بالفعل نشده‌اند.

این نماینده مجلس اضافه کرد که یکی از علل بیکاری ناامنی و احساس ناامنی است و خواستار رسیدگی به این مسئله شد. او همچنین از دولت خواست به نتایج آزمون‌های استخدامی دولت‌های دهم و یازدهم جامه عمل بپوشاند.

شهریاری در ادامه با اشاره به بیانات رهبری در جمع کارگزاران نظام از دولت خواست به بهانه اعتدال نیروهای مومن را حذف نکند.

او همچنین به وضعیت وزارت علوم نیز اشاره کرد و هشدار داد که با این انتسابات نگرانی از تکرار اتفاقات سال 78 وجود دارد.

پرداخت حق نوار مرزی به معلمان آموزش‌و پرورش و پیگیری حق‌آبه سیستان از افغانستان و احیای دریاچه هامون از دیگر تقاضاهای شهریاری بود.

او در پایان به هیأت رئیسه مجلس تذکر داد که اخیرا یکی از اعضای هیأت رئیسه مصاحبه کرده و گفته که می‌خواهیم استیضاح را مدیریت کنیم. طبق کدام قانون هیأت رئیسه این اختیار را دارد که استیضاح را مدیریت کند. شاید عده‌ای بخواهند مجلس را به سمت فرمایشی ببرند اما همچنان آزادگانی وجود دارند که فریاد کشند.

در پایان این نطق علی لاریجانی به شهریاری پاسخ داد که مدیریت به معنای این نیست که مانع شوند. وظیفه هیأت رئیسه است که چیزی که نمایندگان به آنها می‌دهند در دستور کار قرار می‌گیرد. در این باره گفت‌وگو‌هایی وجود داشته اما به معنای منع نیست.

انتهای پیام

کد N389218