یک مقام آمریکایی مدعی شد: مواضع ایران نامناسب است

سیاسی

یک مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد که ایران در مذاکرات هسته‌ای مواضعی نامناسب در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز یک مقام ارشد آمریکا ساعاتی پیش از ورود جان کری وزیر امور خارجه این کشور به وین پایتخت اتریش هشدار داد که ایران باید با محدودیت‌هایی سخت در خصوص توانایی‌اش برای تولید سوخت هسته‌ای حداقل برای یک دهه به کار خود ادامه دهد.

به نوشته این روزنامه اظهارات وی احتمال این که مذاکرات هسته‌ای ایران تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه به توافق نهایی منجر نشود را افزایش داده است.

وزرای امور خارجه گروه 1+5 به دعوت کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است امروز در وین نشستی را به منظور پیشبرد این مذاکرات برگزار کنند. اگرچه هدف از این نشست این است که ایران را برای اتخاذ تصمیمات سیاسی تحت فشار قرار دهند دولت اوباما از صحبت در مورد تمدید این مذاکرات سر باز می‌زند.

برخی کارشناسان احتمال تمدید توافق اولیه ژنو را که در نوامبر سال 2013 میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد زیاد می‌دانند اما طرف‌های مذاکره‌کننده همواره تأکید کرده‌اند که تلاش می‌کنند تا 20 ژوئیه به راه‌حل نهایی برسند.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرنگاران در وین تأکید کرد که در برخی مسائل در این مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

همچنین مقامات اروپایی می‌گویند که اختلافات مهم شامل آینده رآکتور پلوتونیوم اراک و تأسیسات زیرزمینی فردو رفع شده است اما اختلاف اساسی بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران هنوز وجود دارد.

دولت باراک اوباما و کشورهای غربی چهار سال پیش گفته بودند که تأسیسات فردو باید تعطیل شود. آنها همچنین کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران را علیرغم اینکه این کشور بر گسترش آن تاکید دارد خواستار هستند.

نیویورک تایمز یه نقل از مقامات آمریکایی نوشت: عدم حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و وزیر امور خارجه چین در نشست وزرا دلیلی برای وجود اختلاف میان شش قدرت جهانی مذاکره‌کننده با ایران نیست. اما وزیر امور خارجه فرانسه هفته گذشته گفته بود که مواضع روسیه در مذاکرات هسته‌ای با دیگر کشورهای گروه 1+5 تفاوت دارد.

قرار است وزرای امور خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان روز یکشنبه در نشست وزرا شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، عدم حضور وزرای خارجه چین و روسیه بیانگر این است که اختلاف میان اعضای 1+5 به دو دسته طرفداران رویکرد مذاکره فنی-حقوقی که در این زمینه ایران با استقبال از مذاکره به دنبال اثبات حقانیت برنامه هسته ای خود است و طرفداران رویکرد سیاسی و استمرار زیاده خواهی که سردمدار آن ها آمریکاست، وجود دارد. این احتمال به قوت وجود دارد که در ادامه و با مشاهده ابعاد بیشتری از رفتار غیرمنطقی آمریکا شاهد جدایی اروپا از آمریکا باشیم.

همچنین این عدم حضور نشان می‌دهد که هیچ اجماعی علیه ایران وجود ندارد و صرفا چند کشور غربی به دنبال اعمال خواسته های خود هستند. ضمن این که با ادامه شفافیت‌سازی ایران و همکاری های گسترده با آژانس رفته رفته کشورها به حقانیت برنامه صلح آمیز ایران پی برده و با دروغ پراکنی و سندسازی آمریکا همراهی نخواهند کرد.

انتهای پیام

کد N389126