غرویان:

امام حسن(ع)، یکی از تهدیدات زمان را به فرصتی بزرگ تبدیل کرد

امام حسن ع

یک استاد اخلاق حوزه علمیه قم، گفت: امام حسن مجتبی (ع)، اسوه کرامت، گذشت، صبر و اخلاق نبوی است و با زمان شناسی خود صلح با معاویه را برای روشنگری جامعه پذیرفت.

یک استاد اخلاق حوزه علمیه قم، گفت: امام حسن مجتبی (ع)، اسوه کرامت، گذشت، صبر و اخلاق نبوی است و با زمان شناسی خود صلح با معاویه را برای روشنگری جامعه پذیرفت.

حجت‌الاسلام محسن غرویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با گرامیداشت میلاد با سعادت امام حسن(ع) مجتبی گفت: ایشان در تاریخ اسلام به کریم اهل بیت(ع) شناخته می‌شوند چرا که به لحاظ اخلاقی و عاطفی اهل کرامت و محبت بودند.

وی در خصوص ویژگی‌های مهم امام حسن مجتبی (ع)، افزود: دستگیری از نیازمندان و مستمندان از ویژگی‌های این امام بزرگوار است؛ این امام همام در صبر و بردباری نیز سرآمد بودند و در برابر ناملایمات و سختی‌ها شکیبایی می‌کردند.

این استاد سطح عالی حوزه علمیه قم، تصریح کرد: همچنین تدبیر از دیگر خصوصیات ایشان به شمار می‌رود تا جایی که یکی از تهدیدات زمان که حکومت بنی امیه بود را به فرصتی بزرگ برای حفظ دین تبدیل کرد و با صلح با معاویه مانع از میان رفتن اسلام شد.

غرویان، ادامه داد: در آن زمان معاویه به گونه‌ای با استفاده از غفلت و سادگی مردم دین را به نفع خود تغییر داده بود که جنگ با معاویه کیان اسلام را در آن شرایط با توجه به عافیت طلبی مردم تهدید می‌کرد.

وی درخصوص دستاوردهای مهم صلح امام حسن مجتبی(ع) نیز گفت: صلح با معاویه فرصتی برای تبلیع دین اسلام مهیا ساخت و مردم را نسبت به تزویر و ریاکاری دستگاه بنی امیه آگاه ساخت و زمینه را برای قیام سید الشهدا فراهم ساخت و در حقیقت امام حسن مجتبی(ع) با یک انقلاب عظیم فرهنگی مانع از به خطر افتادن اسلام در زمان خود شد.

این استاد حوزه علمیه پیرامون فعالیت‌های علمی این امام اظهار کرد: امام حسن مجتبی (ع) در جهت حفظ دین به فعالیت‌های علمی گسترده دست زد و با گردآوری و نگارش احادیث و همچنین تعلیم و تعلم درصدد حفظ مکتب تشیع و روشنگری جامعه بود.

غرویان با تشریح وضعیت حکومت در زمان امام حسن مجتبی یادآور شد: متاسفانه پس از شهادت امام علی(ع) دستگاه بنی امیه و حکومت معاویه آکنده از تزویر و ریاکاری بود و با دروغ و فریب کاری بر مردم حکومت می‌کرد که خود نشانگر سادگی و غفلت مردم جامعه نیز می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: در چنین فضایی مهم‌ترین نیرویی که می‌تواند به حفظ اسلام و مکتب تشیع کمک کند روشنگری و تبلیغ دین بود که امام حسن مجتبی (ع) با زمان شناسی خود صلح را پذیرفت تا فرصتی برای روشنگری جامعه فراهم شود زیرا وضعیت فکری جامعه آماده نبرد با معاویه نبود.

این استاد حوزه در پایان گفت: پیروی از ولایت فقیه یکی از رموز مهم در جامعه اسلامی است و اگر در جامعه‌ای مردم عقب‌تر و یا جلوتر از ولایت فقیه حرکت کنند دچار مشکل و نابسامانی خواهند شد همان گونه که در زمان امامان معصوم(ع) یکی از مشکلاتی که وجود داشت عدم درک واقعی مردم از جایگاه ولایت بود.

پانزدهم ماه مبارک رمضان، سالروز میلاد سبط اکبر پیامبر بزرگوار اسلام (ص) حضرت امام حسن مجتبی (ع) است؛ امام حسن مجتبی (ع) در پانزدهم ماه مبارک رمضان سال سوم هجری قمری در مدینه متولد شدند و نخستین فرزند حضرت امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) بودند.

بر طبق روایات اسلامی، در زمان ولادت آن حضرت، خداوند متعال نام ایشان را حسن نام نهادند که تا آن زمان این اسم در بین جاهلیت رواج نداشت.

انتهای پیام

کد N389084