سعید شریعتی: برخی با دلواپسی خود به دنبال ژست و مخالف‌خوانی سیاسی هستند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: باید به گونه‌ای از مسیر مذاکرات حمایت کنیم که اگر به بن‌بست رسید، افکار عمومی جهان، جامعه جهانی و مذاکره‌کنندگان به این نتیجه برسند که زیاده‌خواهی‌های جناح تندرو در غرب و آمریکا تحت تأثیر لابی صهیونیست‌ها مقصر بودند، نه جریانات داخلی در ایران.

سعید شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ارزیابی خود از دلیل نگرانی برخی نسبت به روند مذاکرات 1+5 با وجود خوش‌بینی‌های موجود، اظهار کرد: حقیقت این است که این نگرانی به لحاظ منطقی، سیاسی و حقوقی و دیگر ابعاد، جایی برای گفت‌وگو ندارد؛ چراکه مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور، شورای عالی امنیت ملی، وزارت خارجه و سلسله مراتبی که به مذاکره‌کنندگان اصلی در ژنو منتهی می‌شود همواره در وجود اصل عزت، مصلحت و حکمت تأکید کردند.

وی افزود: مذاکرات بر اساس چنین اصلی انجام می‌شود و ابعاد و جزئیاتش هم زیر نظر رئیس‌جمهور و شخص مقام معظم رهبری عملیاتی می‌شود. با این وجود عده قلیلی که اظهار نگرانی و دلواپسی می‌کنند بیشتر به دنبال یک ژست و مخالف‌خوانی سیاسی برای خود هستند و می‌خواهند از مخالف‌خوانی برای خود هویت مجزای سیاسی بسازند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر اینکه "این مخالف‌خوان‌ها راه خطایی می‌روند"، تصریح کرد: موضوع مذاکرات، موضوعی نیست که گروه‌های سیاسی بخواهند بر سر آن به مخالف‌خوانی بپردازند. بطور کلی همگان باید بپذیرند روندی که در حال طی شدن است تنها راه رسیدن به آینده روشن سیاسی برای کشور است وگرنه اگر به گونه‌ای رفتار شود که جامعه جهانی، ایران را در موضوع مذاکرات مقصر بدانند کشور هزینه‌های سنگینی را متحمل خواهد شد.

شریعتی اضافه کرد: ما باید در داخل کشور به گونه‌ای از مسیر مذاکرات حمایت کنیم که اگر خدای نکرده مذاکرات به بن‌بست کشیده شد، افکار عمومی جهان، جامعه جهانی و حتی خود مذاکره‌کنندگان به این نتیجه برسند که زیاده‌خواهی‌های جناح تندرو در غرب و آمریکا تحت تأثیر لابی صهیونیست‌ها مقصر بودند، نه جریانات داخلی در کشور ما.

وی در ادامه به سخن رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه کشور به هشت سال گذشته بازنمی‌گردد، گفت: این اظهارنظر آقای دکتر روحانی صریح و روشن است، چراکه به هر ترتیب ملت و کشور و نظام تجربیات گذشته خود را تکرار نمی‌کند و لزومی ندارد هزینه‌هایی که در گذشته متحمل شده‌ایم بار دیگر پرداخت شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "لزومی ندارد که هیچ مقطعی از تاریخ ما دوباره تکرار شود"، خاطرنشان کرد: ما باید از ناکامی‌ها و کامیابی‌هایمان در طول 35 سال گذشته عبور کنیم و به سمت توسعه و پیشرفت برویم وگرنه درجا زدن و به عقب بازگشتن فایده‌ای ندارد و لازم است تا هدف‌گذاری‌های ما به سمت آینده باشد.

شریعتی با تأکید بر اینکه "مردم از تفکر و اندیشه بازگشت به عقب عبور و اعلام برائت کردند"، یادآور شد: جریانی که هم‌اکنون نگران است باید به تجدیدنظر و اصلاح خود بپردازد و الگوهای رفتاری خود را هماهنگ با آرمان‌ها و مطالبات ملی کند؛ آن وقت شاید بازگشت این جریان به عرصه سیاسی منطقی باشد و بتوان این موضوع را پذیرفت چراکه اگر نوع کنش و رفتار سیاسی یک جریان به نوعی درجا زدن در هشت سال گذشته باشد مورد اقبال مردم قرار نخواهد گرفت و اصلاً مردم ما از چنین گفتمانی عبور کردند و به آینده روشن می‌اندیشند.

انتهای پیام

کد N388691