اخبار عراق/

آزاد سازی کاخ شجره الدر در تکریت/ فروش البسه زنانه در موصل ممنوع شد

آفریقا و خاورمیانه

واکنش جبهه ترکمن به اقدامات توسعه طلبانه اقلیم کردستان، آزاد سازی کاخ شجره الدر تکریت از لوث داعش، حضور هیئتی به سرپرستی حسین الشهرستانی در نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب درباره غزه و ممنوعیت فروش البسه زنانه از سوی تروریستهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در موصل از مهمترین اخبار عراق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، جبهه ترکمن عراق با صدور بیانیه ای ضمن غیرقانون توصیف کردن سیطره پیشمرگان کرد بر برخی میادین نفتی آن را مغایر با قانون اساسی دانست و منابع نفتی را متعلق به همه کرکوکی ها دانست.

در این بیانیه آمده است هدف اقلیم کردستان حفاظت از مراکز نفتی نیست بلکه چپاول آن است زیرا اگر هدف صیانت بود کارمندان شرکت نفت شمال را اخراج نمی کردند تا به جای آنها کردها را جانشین آنها کنند.

از سوی دیگر منابع امنیتی در صلاح الدین از آزادسازی کاخ شجره الدر درتکریت از لوث داعش پس از درگیری های شدید با این گروهک خبر دادند. شجره الدر یکی از کاخهای ریاست جمهوری زمان صدام  است.

همزمان محما خلیل یکی از مسئولان ائتلاف کردستان عراق از امکان تعویق جلسه فردای مجلس عراق سخن گفت و افزود: عدم توافق روسای گروهها بر سر روسای سه گانه سبب تعویق جلسه پارلمان می شود.

اتحادیه عرب با صدور بیانیه ای اعلام کرد: عراق با هیئت رسمی به ریاست حسین الشهرستانی در نشست وزیران خارجه کشورهای عربی برای بررسی تحولات غزه در دوشنبه آینده مشارکت می کند.

از سوی دیگر یک منبع آگاه در استان نینوا بیان کرد: تروریست های وابسته به گروهک داعش به اطلاع فروشندگان البسه زنانه در شهر موصل رسانده است که فروش شلوار و دامن ممنوع است و باید این اقلام از مغازه ها جمع آوری شود و فقط باید البسه اسلامی عرضه شود.

پایگاه المسله گزارش داد: منابع امنیتی در استان الانبار از هلاکت 15 تروریست داعشی در نزدیکی سد حدیثه در الانبار خبر دادند.

به گفته منابع امنیتی در استان دیالی بر اثر حملات نیروی هوایی عراق به اردوگاه کوبرا در السعدیه در این استان 50 داعشی به هلاکت رسیدند.

در همین حال یک منبع امنیتی در الانبار از تسلط نیروهای مبارزه با تروریسم بر مرکز پلیس النعیمیه در شهر فلوجه خبر داد.

خبرگزاری براثا اعلام کرد: تروریستهای وابسته به داعش چهار غیر نظامی از جمله امام و خطیب مسجدی در السعدیه در استان دیالی را اعدام کردند. در شمال المقدادیه نیز داعش پنج عضو یک خانواده را کشتند.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع امنیتی در عملیات دیالی با اعلام پاکسازی مناطقی از این استان که در کنترل داعش است از کشف سلاح های اسرائیلی نزد تروریستهای داعشی تکفیری خبر داد.

همزمان هواپیماهای بدون سرنشین مراکز وابسته به گروهک داعش را در غرب موصل هدف قرار دادند.

رسانه های عراقی به نقل از سازمانهای مدنی از بمبگذاری بیش از 178 منزل در دیالی از سوی داعش خبر دادند.