آسوشیتد پرس: غیبت لاوروف در وین تامل برانگیز است

ایران در جهان

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس غیبت وزیر خارجه روسیه در مذاکرات هسته ای وین را بیانگر شکاف بین آمریکا و روسیه بر سر توافق هسته ای با ایران خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی حضور نیافتن وزیر خارجه روسیه در مذاکرات هسته ای بین ایران وگروه 1+5 را نشانه اختلاف شدید میان روسیه و آمریکا در خصوص مسئله هسته ای ایران خواند.

در این گزارش آمده است: تصمیم وزرای خارجه روسیه و چین برای شرکت نکردن در مذاکرات هسته ای وین امیدها برای دستیابی به توافق هسته ای تا 20 جولای را را از بین برده است.

در ادامه این گزارش با اشاره به سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به وین برای شرکت در مذاکرات هسته ای با ایران به نقل از ماریا هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده است: 6 قدرت مذاکره کننده با ایران همچون همیشه در مذاکره با ایران متحد هستند.

نویسنده با اشاره به عدم حضور وزیر خارجه  روسیه در وین صحت ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را زیر سوال برده و می نویسد: اما غیبت وزیر خارجه روسیه در این مذاکرات با در نظر گرفتن اظهارات وزیر خارجه فرانسه که گفته بود روسیه از محور مذاکرات منحرف شده است، قابل توجه است و می تواند بیانگر شکاف شدید بین طرف های مذاکره کننده باشد که ممکن است منجر به تمدید مذاکرات شود.

در این گزارش علت حضور جان کری وزیر خارجه آمریکا در وین را گفتگوی مستقیم با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خوانده است.

نویسنده غیبت وزرای خارجه روسیه و چین در مذاکرات را زیان آور خوانده و می نویسد حضور نیافتن سرگئی لاوروف در مذاکرات چند روز بعد از آن صورت می گیرد که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روسیه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: راهکار های روسیه با راهکارهای ارائه شده از سوی گروه 1+5 تفاوت دارد.

در ادامه گزارش نویسنده برای اثبات وجود اختلاف بین آمریکا و روسیه در خصوص مسئله هسته ای ایران به اظهارات ولادیمیر افسیف رئیس موسسه دولتی CIS روسیه اشاره کرده و به نقل از او تصریح می کند که اصرار آمریکا بر برچیدن تاسیسات غنی سازی از سوی ایران و مذاکره درباره برنامه موشکی ایران در تضاد با توافق هایی است که چارچوب مذاکرات را تعیین کرده اند و آمریکا قصد دارد با طولانی و سخت کردن مذاکرات تحریم ها را با اهداف سیاسی حفظ کند.

مارک فیتز پاتریک از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا معتقد است غیبت لاوروف به سادگی بیانگر این است که روسیه انتظار ندارد که تا 20 جولای توافقی حاصل شود اما اگر توافقی حاصل شود سرگئی لاوروف با اولین هواپیما خودش را به وین خواهد رساند.