قانونگذار آمریکایی خواهان مقابله با ادعاهای ارضی چین شد

یک قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکا اظهار داشت: واشنگتن می‌بایست نسبت به ادعاهای ارضی چین و شرق آسیا با قاطعیت بیشتری پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آذربایجان، مایک راجرز، نماینده جمهوری خواه‌مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی نسبت به ادعاهای ارضی چین هشدار داد و پکن را به دلیل تلاش برای کنترل اراضی و منابع در دریای چین جنوبی به تهاجم مفرط و عیان متهم کرد.

این قانونگذار جمهوری‌خواه از ایالت میشیگان گفت که اکنون نوبت آن رسیده تا با مقامات چینی با احترام کمتری رفتار کرده و آمریکا در دیپلماسی تهاجمی‌تر و صریح‌تر باشد.

وی هشدار داد که کوتاهی در پاسخی به تهاجم بیشتر به ادعاهای ارضی چین سبب می‌شود تا دچار مرگی شویم که با هزار زخم کوچک رخ می‌دهد.

راجرز در اظهارات خود در یک کنفرانس مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن اظهار داشت: ما باید در قبال چین صریح‌تر و تهاجمی‌تر باشیم.

وی افزود: ما باید دوستان و همپیمانانمان در منطقه را تقویت کنیم تا تهاجمی‌تر و بی‌پرده‌تر باشند.

راجرز خاطرنشان ساخت: اکنون ما حقیقتا با مرگی از طریق هزار زخم کوچک رو به رو هستیم. هنگامی که شما کلیت این مساله را نگاه کنید و ببینید که ابرهای در حال شکل گیری جنگ پدیدار می‌شوند می‌فهمید که مساله چقدر جدی است.

این اظهارات وی در حالی مطرح شد که آمریکا و چین اخیرا به مذاکرات اقتصادی و راهبردی سالانه خود که پنجمین دور خود را از سرگذراند پایان دادند.

این مذاکرات روز پنج شنبه در حالی در پکن تمام شد که نشانه چندانی از پیشرفت در زمینه مسائل دریایی آسیا و یا مساله جاسوسی سایبری میان دو طرف به وجود نیامد. طی این نشست آمریکا از چین خواست تا به قوانین سختگیرانه‌تر در قبال ادعای ارضی در دریاهای مورد مناقشه آسیا پایبند باشد. با این حال چین عنوان کرد که موضع آن تغییر نکرده و از آمریکا خواست تا از جانبداری خودداری کند. راجرز خواهان آن شد تا آمریکا و دیگر کشورها در منطقه همکاری نظامی و اطلاعاتی را افزایش داده تا با چین مقابله کرده و نشان دهد که این کشور تنها قدرت مسلط است.

وی گفت که آمریکا بارها از چین خواسته تا از اقدامات تحریک برانگیز در دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی عقب نشینی کند.

انتهای پیام

کد N388330