آژانس سرقت اروانیوم غنی‌ شده توسط داعش را تایید کرد

سیاسی

دولت عراق گزارش داد که گروه تروریستی داعش مقادیری اورانیوم غنی شده را به سرقت برده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از نیویورک تایمز، سازمان ملل بر اساس گفته‌ی مقامات دولت عراق اعلام کرد: گروه تروریستی داعش در موصل مقادیری مواد هسته‌ای را به سرقت برده است.

به گزارش رویترز، نیروهای داعش کنترل انبارهای دانشگاه موصل را که دارای 90 پوند معادل (40 کیلوگرم ) اورانیوم غنی شده هستند را در دست گرفتند که خطر استفاده از این مواد در ساخت سلاح‌های هسته‌ای به وسیله گروه داعش وجود خواهد داشت.

یک مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین رابطه اظهار کرد: هنگام ورود گروه داعش به این انبارها و دزدیدن اورانیوم‌های غنی شده هیچ زنگ خطری در قسمت امنیتی آژانس اتمی به صدا در نیامد.

آژانس در پاسخ به نامه دولت عراق مبنی بر استفاده از سلاح هسته‌ای اعلام کرد: ما از اخطار انجام شده آگاهیم و به دنبال بررسی بیش‌تر جزییات این موضوع هستیم.

یک مقام آگاه آژانس نیز بیان کرد: کارشناسان معتقدند که از مقدار اورانیوم دزدیده شده توسط گروه داعش نمی‌توان در تولید سلاح هسته‌ای استفاده کرد؛ اگر چه هرگونه از دست دادن یا به کنترل در آوردن مواد رادیواکتیو توسط گروه تروریستی باعث بروز نگرانی است.

وی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دولت عراق در زمینه‌ی کشف مکان اورانیوم دزدیده شده همکاری خواهد کرد.

مقامات آژانس اعلام نکردند که چگونه قول همکاری با عراق را عملی خواهد بود در حالی که مناطق وسیعی از این کشور از کنترل دولت عراق خارج بوده و در کنترل گروه داعش است.

نماینده‌ی عراق در سازمان ملل در نامه‌ای خطاب به بان کی مون، نوشت: گروه تروریستی داعش از سلاح هسته‌ای در مناطقی که از کنترل دولت عراق خارج شده‌اند ، استفاده کرده است.

به نظر می‌رسد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با گفتن این که از اورانیوم به دست گروه داعش افتاده است نمی‌توان در ساخت سلاح هسته‌ای استفاده کرد، خواستار کاهش نگرانی‌ها درباره این موضوع است.

انتهای پیام

کد N388168