نشست فردای پارلمان عراق احتمالا به تعویق می‌افتد

عراق

ائتلاف المواطن امروز (شنبه) اعلام کرد که احتمالا نشست فردای پارلمان عراق که قرار است برای انتخاب رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان برگزار شود، به دلیل عدم توافق میان فراکسیون‌های سیاسی و تشدید بحران میان بغداد و اربیل به زمانی دیگر موکول می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "عزیز العکیلی"، از نمایندگان ائتلاف المواطن (شهروند) به رهبری عمار الحکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در مصاحبه با سومریه نیوز گفت: دومین جلسه پارلمان عراق که قرار است فردا برگزار شود، احتمالا به روز دیگری موکول می‌شود؛ چرا که فراکسیون‌های سیاسی به توافقی بر سر انتخاب نامزدهای سران سه قوه دست نیافته‌اند.

وی عنوان داشت: رد و بدل کردن اتهامات میان نوری مالکی، نخست وزیر عراق با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و تنش در روابط دو طرف و تشدید بحران میان اقلیم کردستان و بغداد، تاثیر نگران کننده‌ای بر برگزاری این جلسه می‌گذارد.

وی در خصوص نامزد ائتلاف اتحاد ملی برای تصدی پست نخست وزیری عراق گفت: گفتگوها و دیدارها میان گروه‌های این ائتلاف همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر، "احمد چلبی"، رئیس کنگره ملی عراق در مصاحبه‌ای تلویزیونی هشدار داد: در صورتی که عراق شاهد اصلاحات سیاسی در تقسیم مناصب نباشد و در شرایطی که داعش بیش از 30 درصد از اراضی عراق را تحت تصرف خود درآورده است، احتمال تقسیم و تجزیه این کشور وجود دارد.

چلبی گفت: داعش مبلغ 427 میلیون دلار و 1500 خودرو را در اختیار گرفته وهمچنین مقادیر زیادی تجهیزات در دست دارد.

از سوی دیگر، فراکسیون الاحرار، وابسته به جریان صدر خواهان تشکیل اتاق‌های عملیات امنیتی مشترک میان بغداد و اربیل جهت بازپسگیری مناطق تحت تصرف داعش شد.

امیر کنانی، از اعضای فراکسیون الاحرار گفت: باید اتاق‌های عملیاتی مشترک میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی تشکیل شود و طرح‌های ویژه‌ای برای بازپس گیری شهرها از دست داعش تدوین شود.

انتهای پیام

کد N388131