اقدامات وزارت خارجه درپی جنایات در غزه / تشکیل جلسه فوری جنبش عدم تعهد

سیاست خارجی

متعاقب دستور ویژه رئیس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به سرعت غلامحسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در نیویورک را مامور پیگیری موضوع و تنظیم جلسه فوری با اعضای جنبش عدم تعهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، متعاقب دستور ویژه رئیس جمهور مبنی بر بکار گیری همه امکانات جنبش عدم تعهد برای مقابله و محکومیت جنایات صهیونیستها در حمله بی رحمانه به نوار غزه ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه سریعا غلامحسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در نیویورک را مامور پیگیری موضوع و تنظیم جلسه فوری با اعضای جنبش عدم تعهد کرد.

بر همین اساس نمایندگی کشورمان در سازمان ملل بعنوان رئیس نم با فراخوان اعضای جنبش عدم تعهد ، درباره جنایات گسترده صهیونیستها در اراضی اشغالی فلسطین و بویژه نوار غزه نشست فوق العاده جنبش عدم تعهد را برای رسیدگی به این جنایات برگزار کرد.

در این نشست سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحدد در جایگاه رئیس جلسه ، جنایات آشکار رژیم صهیونیستی بر ضد مردم فلسطین را نقش فاحش حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل انسان دوستانه و حقوق بشر مردم فلسطین دانست و غلامحسین دهقانی توجه شورای امنیت را به مسئولیت های خود برای جلوگیری از تجاوز و توقف جنایات جاری صهیونیستها علیه مردم غزه خواستار شد.

  در این نشست همچنین ریاض منصور نماینده ناظر فلسطین در گزارشی حاضران را در جریان تحولات در عرصه درگیری ها و نیز آخرین تحولات سیاسی در مقر سازمان ملل متحد قرار داد. ریاض منصور ضمن تشکر از اقدام جمهوری اسلامی ایران بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد حمایت همه اعضای این جنبش از پیش نویس اتحادیه عرب را خواستار شد.

  در این نشست بیست عضو از اعضای جنبش غیرمتعهد در سخنانی ضمن ابراز همبستگی با مردم فلسطین و محکوم کردن جنایات اسرائیل ، از شورای امنیت خواستند به مسئولیت های خود در قبال بحران جاری عمل کند و ضمن محکوم کردن تجاوزات اخیر ، متجاوز را به توقف حملاتش وادار نماید.

  سفرای عدم تعهد در این بیانیه اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند و اقدام فوری شورای امنیت را برای توقف جنایات این رژیم در سرزمین های اشغالی خواستار شدند.

این بیانیه که با امضای  روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس دوره ای جنبش عدم تعهد صادر شده ، ضمن محکومیت شدید جنایات سازمان یافته صهیونیستها علیه فلسطینیان، از همه نهادها و مجامع مسئول منطقه ای و بین المللی خواست تا در اسرع وقت به وظایف قانونی و انسانی خود، در راستای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و ارسال کمک های انساندوستانه به مردم فلسطین عمل کنند.

در همین ارتباط طی روز پنجشنبه نیز وزیر امور خارجه با ارسال نامه هایی به دبیر کل سازمان ملل متحد ، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و دبیر کل اتحادیه عرب ضرورت اقدام فوری برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را مورد تاکید قرار داده بود.

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهور در پیامی به روسای کشورهای اسلامی خواستار بکارگیری همه توان جهان اسلام برای لغو فوری و کامل محاصره نوار غزه و کمک به مردم مظلوم فلسطین شد. دکتر روحانی در گفتگوهای تلفنی با روسا و مقامات عالیرتبه کشورهای اسلامی که همچنان تداوم دارد ، از جمله نخست وزیر ترکیه ، روسای جمهور روسیه ، چین، اندونزی و امیر کویت بعنوان رئیس دوره ای اتحادیه عرب بر ضرورت تحرک جامعه جهانی برای توقف کشتار مردم مظلوم غزه تاکید کردند.

همچنین سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در نزد سازمان همکاری های اسلامی و با استفاده از  ظرفیت ریاست کشورمان بر جنبش عدم تعهد در نشست کمیته وزرای خارجه این سازمان حضور یافت که این نشست منجر به تصویب و صدور بیانیه وزرای خارجه سازمان همکاری های اسلامی در 19 تیر در جده شد و بر اساس این بیانیه زمینه مشترکی برای همکاری های عملی میان سازمان همکاری های اسلامی و جنبش عدم تعهد برای توقف جنایات صهیونیست ها شکل گرفت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد از همه توان و ظرفیت سیاسی در عرصه منطقه ای و بین المللی و همچنین فعال نمودن ظرفیت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی و همچنین مجالس کشورهای موثر جنبش عدم تعهد برای محکومیت و توقف جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه استفاده خواهد کرد.