روسیه از خروج آمریکا از پایگاه ماناس قرقیزستان استقبال کرد

قرقیزستان,پایگاه ماناس

مسکو- ایرنا- وزارت خارجه روسیه روز شنبه با انتشار بیانیه ای از خروج آمریکا از پایگاه هوایی ماناس قرقیزستان استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه روسیه با اشاره به این که تاریخ موافقت نامه آمریکا و قرقیزستان برای استفاده از پایگاه ماناس به عنوان مرکز ترانزیتی انتقال نیروهای آمریکایی و محمولات آنها روز گذشته به پایان رسید، خروج آمریکا از این پایگاه اقدامی منطقی خوانده شده است.

در بیانیه توضیح داده شده است: پایگاه هوایی ماناس برای حمایت از نیروهای خارجی در افغانستان استفاده می شد و آمریکا از سال 2002 با استفاده از این پایگاه به پشتیبانی و تدارکات نیروهای خود می پرداخت.

براساس این بیانیه تصمیم برای تعطیلی پایگاه هوایی ماناس را دولت قرقیزستان اتخاذ کرده و روسیه به این تصمیم بیشکک احترام می گذارد.

وزارت خارجه روسیه در مورد خروج آمریکا از پایگاه ماناس خاطرنشان کرد که این اقدام با توجه به توقف کارزار نظامی گسترده بین المللی در افغانستان کاملا منطقی است زیرا بر اثر توقف اقدامات جنگی در این کشور نیازی به تاسیسات برای پشتیبانی نیروهای شرکت کننده در این عملیات وجود ندارد.

در این بیانیه در مورد پیش بینی های برخی کارشناسان که از بروز مشکلات مالی احتمالی دولت قرقیزستان بخاطر تعطیلی پایگاه ماناس خبر داده اند، گفته شده است: این پیش بینی ها درست نیست زیرا به درخواست دولت قرقیزستان تعدادی از شرکت های روسی و خارجی برای تبدیل پایگاه ماناس به یک مرکز هوایی غیرنظامی پیشرفته مشارکت می کنند.

آمریکا پایگاه هوایی خود در فرودگاه ماناس در نزدیکی بیشکک پایتخت قرقیزستان را پس از 12 سال تعطیل کرد.

این پایگاه به منظور خروج تجهیزات و پرسنل نظامی آمریکا از افغانستان استفاده می شد.

در واقع واشنگتن مجبور شد تا مرکز ترانزیت ماناس در شمال بیشکک را تعطیل کند زیرا قرقیزستان که به دنبال بهبود روابط با مسکو است، سال گذشته از تمدید اجاره این پایگاه خودداری کرد.

گفته می شود از آغاز فعالیت پایگاه ماناس تاکنون بیش از پنج میلیون نیروی نظامی برای شرکت در عملیات نیروهای خارجی در افغانستان به همراه هزاران تن محموله نظامی از طریق این پایگاه آسیایی منتقل شده اند.

اروپام/2242**۵۱۸ **1561** 1337
کد N387875