در گفت‌وگو با ایسنا

خرم: عمل به توافق جامع هسته‌ای جای دلواپسی ندارد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که مذاکرات ایران و 1+5 جای دلواپسی ندارد گفت: روند مذاکرات چه از نظر سیاسی و چه از نظر فنی کاملا روشن بوده و این‌طور نیست که ایران بخواهد از حقوق خود گذشته و یا از حق ملت کوتاه بیاید.

علی خرم، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره مذاکرات ایران با 1+5 خاطرنشان کرد: ایران تعداد سانتریفیوژ مورد نیاز خود برای غنی‌سازی 3.5 درصد را پیش از این اعلام کرده بود؛ البته تعداد سانتریفیوژهایی که براساس توافق جامع تعیین می‌شود برای مادام‌العمر نخواهد بود و تنها برای چندسالی که ایران صحت ادعا و اثبات گفته‌های خود را نشان می‌دهد. در این دوره ایران باید به این میزان سانتریفیوژ بسنده کند و پس از آن برحسب نیاز می‌تواند آن‌ها را افزایش بدهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که براساس برخی گفته‌ها قرار بود ایران بیش از 10 هزار سانتریفیوژ در اختیار نداشته باشد، گفت: ایران توضیحاتی مبنی بر این که به بیش از این مقدار سانتریفیوژ نیاز دارد ارائه کرده است. طبق گفته‌های رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، حداقل حدود 40 هزار سانتریفیوژ باید در اختیارما باشد زیرا نیاز ایران براساس 50 هزار سانتریفیوژ تخمین خورده است. در گذشته تا این میزان بحث شده بود و طرف غربی هم این‌طور عنوان می‌کرد که ایران به این تعداد سانتریفیوژ نیاز ندارد ولی از آن جا که ما می‌خواهیم خود را برای افزایش نیروگاه‌ها در کشور آماده کنیم و برای این امر به میزان بیش‌تری از سانتریفیوژها نیاز داریم پس استدلال‌های ما برای 1+5 درست به نظر می‌رسد.

خرم تاکید کرد: از سوی دیگر بحث تعداد سانتریفیوژ‌های ایران تا امروز میان ما و اعضاء 1+5 وجود داشته و از این نظر هیچ‌یک فعلا نتوانسته‌اند یکدیگر را قانع کنند. اما در هر صورت باید در این مذاکرات اعضای 1+5 و ایران به نوعی با هم کنار بیایند تا بتوانند به تفاهمی در رابطه با برنامه جامع هسته‌ای ایران دست یابند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به حمایت‌های مجدد مقام معظم رهبری از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: این که برخی در داخل کشور از روند مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 ابراز دل نگرانی می‌کنند مربوط به مسائل حقوقی و فنی این مذاکرات نیست، بلکه آن‌ها از نظر سیاسی مایل هستند نتایجی برای جناح سیاسی خود به دست بیاورند؛ زیرا روند مذاکرات چه از نظر سیاسی و چه از نظر فنی کاملا روشن بوده و این‌طور نیست که ایران بخواهد از حقوق خود گذشته و یا از حق ملت کوتاه بیاید.

او با بیان این که متاسفانه برخی افراد که خود را نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 دلواپس معرفی می‌کنند، تنها در کلام از مقام معظم رهبری تبعیت می‌کنند، افزود: متاسفانه این گروه تنها در کلام تابع صحبت‌های رهبری هستند. آن‌ها در عمل جور دیگری رفتار می‌کنند و به طور مکرر بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که در واقع مسائل واقعی و یا مشکلات اساسی کشور و حتی مذاکرات محسوب نمی‌شوند. این گروه چه تحت عنوان دلواپس باشند و چه هرعنوان دیگری داشته باشند تفاوتی ندارد زیرا همه باید منافع و امنیت ملی کشور را در نظر بگیرند.

وی در پایان گفت: دلواپسان بدانند که ما نمی‌خواهیم کشورمان وارد جنگ با تمام دنیا بشود. بلکه می‌خواهیم ایران هم‌چنان فعالیت هسته‌ای خود را داشته باشد؛ علاوه بر این از آن‌جا که اعلام کردیم فعالیت‌های هسته‌ای‌مان صلح‌آمیز هستند می‌توانیم طبق توافق عمل کنیم تا جهان صحت ادعاهای ما را بپذیرد و پس از آن آزاد هستیم که به هر میزان سانتریفیوژ در اختیار داشته و یا غنی‌سازی کنیم.

انتهای پیام

کد N387813