اف.بی.آی در بخشی از پارانویای کمونیستی خود از ماندلا جاسوسی می‌کرد

سیاسی

اداره پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) ارتباطات میان نلسون ماندلا، رهبر فقید ضد آپارتاید آفریقای جنوبی، حزب کنگره ملی آفریقا و گروه‌های جناح چپ در آمریکا در سال‌های 1980 و 1990 را به عنوان بخشی از تحقیقات درباره خطر کمونیسم علیه امنیت ملی آمریکا مورد جاسوسی و بررسی قرار می‌داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی صدای روسیه، اسناد محرمانه‌ای که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که اف.بی.آی و جاسوس‌هایش به کنترل و شنود مکالمات میان نلسون ماندلا، رهبر فقید ضد آپارتاید آفریقای جنوبی و حزب کنگره ملی آفریقا و گروه‌های جناح چپ در داخل آمریکا حتی پس از آزادی ماندلا از زندان ادامه دادند.

این جاسوس‌ها همچنین جلسات و نشست‌های میان ماندلا و سایر رهبران جهان را کنترل می‌کردند هرگونه اقدام توسط مقام‌های ارشد حزب کنگره ملی آفریقا را در صورت سفرشان به نقاط مختلف ایالات متحده تحت نظر داشتند.

این اسناد محرمانه که منتشر شده شامل مکالمات ضبط شده توسط جاسوس‌های پلیس فدرال آمریکا از نشستی در نایروبی درست یک ماه پس از آزادی ماندلا از زندان میان وی و رئیس جمهوری وقت یوگسلاوی است.

این اسناد محرمانه به تصمیم اف.بی.آی در ژوئن 1990 و چند ماه پس از آزادی ماندلا از زندان در اعزام یک خبرچین از فیلادلفیا به نیویورک برای جاسوسی از نشستی خبر می‌دهد که این اداره گمان می‌کرد درباره انجام اقدامات میان ماندلا و فعالان پورتوریکویی باشد.

در این اسناد فاش شده آمده است که اف.بی.آی به ماندلا حتی پس از تبدیل شدن به یکی از بزرگترین رهبران دموکراتیک جهان از داخل لنز پارانویای جنگ سرد و کج خیالی در توطئه چینی برای انجام اقدامات کمونیستی می‌نگریست.

انتهای پیام

کد N387387