تظاهرات جهانی در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به غزه

فلسطين,غزه

به دنبال افزایش حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کشته و زخمی شدن صدها فلسطینی، جمع زیادی از مردم کشورهای مختلف جهان ضمن اعلام همبستگی خود با مردم فلسطین، اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، جمع زیادی از اعضای جنبش‌های مردمی در اردن در اعتراض به حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کشته و زخمی شدن صدها فلسطینی در این حملات، در نزدیکی سفارت رژیم صهیونیستی در امان تحصن کردند و اخراج سفیر این رژیم از امان و لغو معاهده "وادی عربه" را خواستار شدند.

جمع زیادی از مردم لبنان نیز در اعتراض به ادامه خشونت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین دست به تظاهرات زدند. اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در بیروت، صیدا و شمال لبنان نیز صحنه تظاهرات مردم در همبستگی با مردم فلسطین و محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه بود.

جنبش حماس نیز روز جمعه با برگزاری تظاهراتی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه و سکوت جهان عرب در قبال این جنایت‌ها را محکوم کرد.

در تونس و الجزایر نیز تظاهرات مشابهی در همبستگی با مردم فلسطین و محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برگزار شد. تظاهرکنندگان ضمن محکوم کردن سکوت جامعه جهانی در قبال اقدامات رژیم صهیونیستی، خواهان بازگشایی گذرگاه رفح شدند.

از سوی دیگر صدها تن از مردم موریتانی با تجمع در نواکشوت، اقدامات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه را محکوم کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ضمن اعلام همبستگی خود با مردم فلسطین، سکوت جهان عرب و جامعه جهانی در قبال حملات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

همچنین صدها تن از مردم مراکش در رباط و الدر البیضاء با برگزاری تظاهرات عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند.

تظاهرات مشابهی نیز در آتن و بروکسل در همبستگی با ملت فلسطین و محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی برگزار شد. صدها تن از مردم یونان ضمن تجمع در مقابل سفارت اسرائیل، همبستگی خود را با ملت فلسطین اعلام کردند. تظاهرکنندگان ضمن حمل پرچم‌های فلسطین و تصاویر قربانیان فلسطینی، پرچم اسرائیل و همچنان تصاویر عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر را به اتهام محاصره غزه به آتش کشیدند.

در بروکسل نیز ده‌ها تن با تجمع در مقابل مقر پارلمان اروپا، جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه را محکوم کردند.

در همین راستا هزار تن از مردم ترکیه نیز با برپایی تظاهرات در شهر استانبول حمایت خود را از مقاومت و مردم فلسطین اعلام کردند. تظاهرکنندگان همچنین ضمن به آتش کشیدن پرچم اسرائیل، حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه را محکوم کردند. از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، رژیم صهیونیستی را به در پیش گرفتن سیاستی مبتنی بر نشر اکاذیب در خصوص عملیات خود علیه نوار غزه متهم کرد. وی گفت: سیاست اسرائیل بر دورغ پردازی تکیه دارد و امکان ندارد ما از وحشیگری طرفداری کنیم، بلکه مساله فلسطین مساله ماست.

از سوی دیگر صدها تن از معترضان در لندن، پایتخت انگلیس علیه حملات اسرائیل در نوار غزه دست به راهپیمایی زده و باعث اخلال در روند رفت و آمد خودروها شدند. معترضان خارج از سفارت اسرائیل در لندن دست به تجمع و راهپیمایی اعتراضی زدند و پلاکارت‌هایی با مضامین "غزه: محاصره را پایان دهید" و "آزادی برای فلسطین" در دست داشتند.

همچنین 17 تن از معترضان از یک اتوبوس بالا رفته و بنری را با مضمون "یهود، صهیونیست را رد می‌کند و محاصره و اشغال جنایتکارانه را محکوم می‌کند" در دست گرفتند. سایر معترضان هم در خیابان منتهی به سفارت اسرائیل در لندن به راه افتادند و مانع رفت و آمد خودروها برای مدتی کوتاه شدند. این تظاهرات اعتراضی علیه اقدامات اسرائیل در نوار غزه صلح‌آمیز برگزار شد.

این تظاهرات پس از درخواست "کمپین انسجام و وحدت فلسطین" برای انجام تظاهرات جهانی علیه تهاجم اسرائیل صورت گرفت.

در اسلو، نروژ نیز حدود 3000 تن از معترضان در مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده و خواستار توقف خشونت‌ها در غزه توسط اسرائیل شدند. همچنین 100 تن در نزدیکی وزارت امور خارجه فرانسه در پاریس دست به راهپیمایی زدند. معترضان پرچم فلسطین را در دست داشتند و فریاد می‌زدند: فلسطین زنده می‌ماند.

یکی از سخنگوهای دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفت که وی از اسرائیل به خاطر حملات حماس علیه غیرنظامیان اسرائیلی حمایت می‌کند و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در بیانیه‌ای به حمایت از رژیم صهیونیستی پرداخت که انتقادهایی را در پی داشت چرا که وی هیچ توجهی به وضعیت فلسطینیان و شهدای فلسطینی نکرد.

انتهای پیام

کد N387074