اردوغان با شعار "ترکیه جدید پیشگام" مبارزات انتخاباتی را آغاز کرد

ایسنا نوشت:

رجب طیب اردوغان با آغاز کمپین انتخابات ریاست جمهوری خود دیدگاه‌هایش را در خصوص "ترکیه جدید پیشگام" مطرح ساخت و بازنویسی قانون اساسی، ایفای نقش برجسته‌تر در عرصه جهانی و تعمیق دموکراسی را وعده داد.

به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر کنونی ترکیه با آغاز کمپین انتخابات ریاست جمهوری برای انتخابات ماه اوت گفت که چنانچه اولین رئیس‌جمهور منتخب مردم شود، به وعده‌هایش عمل خواهد کرد.

اردوغان 60 ساله که از سال 2003 و برای 11 سال است که پست نخست‌وزیری را در دست دارد، در جمع هوادارانش در استانبول گفت: ترکیه قدیم در گذشته مانده و دروازه‌های ترکیه قدیم بسته شده است و اراده مردمی برای تغییر جان گرفته است.

نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرد: ترکیه جدید ترکیه‌ای توسعه یافته و قوی است که می‌تواند بهتر در عرصه صلح بین‌الملل ایفای نقش کند ترکیه جدید عظیم و پیشگام خواهد بود.

وی گفت: قانون اساسی جدید در راه رسیدن به ترکیه جدید یکی از اولویت‌های اصلی ما خواهد بود و این در صورتی است که من پیروز انتخابات ریاست جمهوری شوم. قانون اساسی جدید به معنای آینده‌ای جدید است. ضروریست که قانون اساسی‌ای تدوین شود که درخواست‌های مردم ما را برآورده سازد.

اردوغان در میان تحسین حامیان حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP)، اهدافی را که ترکیه را تا سال 2023 یکی از 10 کشور برتر دنیا می‌کند، شرح داد و گفت: تمام ترک‌ها از برنامه‌های تغییر من سود خواهند برد؛ چه کسانی که به من رای می‌دهند و چه کسانی که رای نمی‌دهند.

وی افزود: ترکیه آتی، کشوری است که مردم آن هر صبح در هراس بحرانی تازه چشم باز نمی‌کنند؛ کشوری است که مردمش به آینده امید دارند. اگر من رئیس جمهور شوم، بزرگترین حامی روند صلح با کردها خواهم بود.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که قرار است دهم اوت (19 مرداد) برگزار شود، سه نامزد دارد که علاوه بر اردوغان، اکمل‌الدین احسان اوغلو، دبیرکل پیشین سازمان همکاری اسلامی و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب حامی کردها در آن شرکت می‌کنند. این اولین بار است که رئیس‌جمهوری ترکیه از طریق آرای مردمی و نه از طریق پارلمان انتخاب می‌شود.

نتایج دو نظرسنجی که اواخر ماه گذشته میلادی انجام شد نشان می‌دهد که اردوغان به راحتی می‌تواند در دور اول انتخابات پیروز شده و حدود 55 تا 56 درصد از آراء را با 20 درصد اختلاف از احسان اوغلو ببرد. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند بیش از 50 درصد از آراء را در دور اول به دست آورند، دور دوم انتخابات در 24 اوت (دوم شهریور) برگزار خواهد شد. چنانچه اردوغان پیروز شود احتمالا برای دو دوره نیز رئیس جمهور خواهد بود و قدرت را تا سال 2024 در اختیار خواهد گرفت.

52261

کد N386987